| suzuharuhi a întrebat:

Bunica are glicemia 134, este rau? Da in diabet?
O alta colega are 104 si ii este frica, nu mai mananca dulciuri deloc...eu o am 92 sau 94 ...Imi puteti spune de la cat pana la cat glicemia este normala?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dimineata pe nemancate glicemia normala este intre 90 si 120, nefiind in nici un fel mai buna cea de 92 fata de cea de 104.
Totusi, o singura valoare mare a glicemiei nu inseamna diabet. Poate fi vorba de o nerespectare a regimului (pacientul a luat o gura de suc sau ceai indulcit inainte de recoltare), stres (o alta boala, o problema in familie, teama de medic) sau o alta afectiune (dereglari ale toroidei, etc)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

134 inseamna deja diabet. Limita maxima e undeva la 120.

| Mihaela1964 a răspuns:

Este putin marita (normala se consiera sub 120); medicul ii va prescrie tratament si regim alimentar.

| EleonorM a răspuns:

Glicemia se ia cu ajutorul unui glucometru, valorile normale ale glicemiei se ia pe nemancate si se incadraza intre 73 - 110 mg/dl.
Peste 111 - 126 mg/dl poate sa indice un diabet latent;
Peste 126 mg/dl indica diabet.
Ideea e ca trebuie sa faci testul nemancat ca sa obti valori cat mai corecte.
Valorile tale si ale prietenei tale sunt normale daca au fost facute corect. Ii recomand bunicii tale un test mai amanuntit la doctorul de familie.
Sper ca te-am ajutat. big grin