| Mariajujijo95 a întrebat:

Dau funda! Am 11 ani jumatate si cred ca vreo 37-39 kilograme [ nu m-am cantarit in ultima vreme] Am pulpa piciorului cam grasuta, desi nu sunt plinuta la burta! Ce exercitii imi recomandati ca sa indepartez grasimea de pe pulpa piciorului! Imi puteti da si niste sfaturi despre alimentatie caci as vrea sa mananc mai sanatos sunt DEPENDENTA de DULCIURI si mananc mult ZAHAR. Nu stiu ce sa mai fac mi-e frica ca o sa imi creasca glicemia si pot da in diabet! Ce sa fac? Eu mi-am propus ca o sa mananc pe saptamana 100 de grame de ciocolata dar nu stiu daca pot renunta asa dintr-o data! As vera sa imi dati sfaturi, sa ma AJUTATI!

Ofer FUNDA!

5 răspunsuri:
| LetMeHelp a răspuns:

Bună!

Eu îţi recomand să rămâi aşa cum eşti, să nu ţii vreo cură şi să nu te străduieşti prea tare să mănânci sănătos.
Normal, trebuie să nu faci exces de fast-food şi nici de dulce. Eşti copil, iar corpul tau e într-o fază de schimbare, şi este şi mai dificil pentru o fată.
Roagă-i pe părinţii tăi să nu-ţi mai cumpere dulciuri în fiecare zi, să nu îţi mai dea multe prăjeli, în special nu foarte multa carne.
În privinţa sportului... ei bine, fiind copil este bine să mergi în parc săptămânal, pe role sau bicicletă.
Îţi mai dau un pont. Practică un sport. Înot, tenis, baschet, orice e bine-venit atâta timp cât faci un efort.
Este bine de asemenea să dormi în fiecare zi măcar o jumătate de oră.

Hai că te-am luat cu polologhii laughing.

Sper că te-am ajutat şi că o să ţii cont de sfaturile mele. :*

| RexCuParuCret a răspuns (pentru LetMeHelp):

Bravo Acadeao te felicit pentru raspunsu asta.
Nu stiu de ce dar sunt multi oameni cretini pe site-u asta care le zic altora sa manance 3 mere pe zi ca asa au slabit ei etc. cand de fapt le fac rau altora si ei creduli pun botu...

| Princee a răspuns:

Mai lasa ciocolata si fa miscare. http://www.sfatulmedicului.ro/......toasa_1471

| Mariajujijo95 explică:

Pardon am 47-49 kilograme!

| SmileyQueen a răspuns (pentru Mariajujijo95):

Si eu am cam aceeasi varsta si aceeasi greutate si am exact aceeasi problema: poti face "cumpana" (sau cum ii spune) sa iti misti fiecare picior pe rand paaaaaana vezi ca incepi sa dai jos, cat despre dependenta de dulciuri stafidele sunt un inlocuitor bun (dar mie nu imi plac) dar poti sa mananci si miere cam o lingurita in fiecare dimineata si sa bei mai multa apa ca aia iti taie pofta de ciocolata...