| anamarya5780 a întrebat:

Buna,in urma cu ceva timp mi-am facut o radiografie si am descoperit ca am granulom dentar pe dintele din fata...Maine sunt programata sa imi lucreze dentista cu laserul.Acum,intrebarea mea este:Odata ce imi face cu laserul,este necesara si operatia? Nu vreau sa-mi pierd dintele sad Dau Funda multumesc mult! (Nu vreau copiate de pe net, ci vreau un raspuns de la o persoana care s-a confruntat cu asa ceva)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Nu este necesara rezectia chirurgicala decat in cazul in care tratamentul cu laser esueaza.
Metoda chirurgicala este o optiune clasica de tratament in cazul granulomului.
Cu toate ca, inca n-am inteles pe deplin mecanismul tratamentului cu laser in cazul granulomului dentar, sansele de recuperare sunt pozitive.

4 răspunsuri:
| anamarya5780 explică:

Multumesc! Am trecut cu bine. m-ai am o sedinta in 10 martie si scap de granulom happy Cat despre durere, nu este dureros pentru ca face anestezie, am simtit niste intepaturi si atat!

| vangaelis a răspuns (pentru anamarya5780):

Cu toate ca sunt asistent medical, la scoala nu am facut nimic legat de stomatologie. Banuiesc ca acestea se invata cand te specializezi la locul de munca. In alta ordine de idei, in baza informatiilor si a ceea ce puteam deduce tot nu-mi explic cum functioneaza mai exact terapia laser in cazul granulomui dentar.

| anamarya5780 explică (pentru vangaelis):

Pfff o sa revin sa va spun dupa 10 martie happy prima oara mi-a facut operatie prin dinte iar in 10 o sa-mi lucreze doar cu laserul happy

| anamarya5780 explică:

Salu,am revenit dupa un secol big grin Totul a decurs perfect nici in ziua de azi nu am mai avut probleme cu dintele respectiv.A reusit sa il salveze fara prea mult chin si fara prea multa avere big grin