| Mikybyby a întrebat:

Buna,in urma cu o săptămâna jumate am început sa am usturimi in timp ce urinam. Am fost la farmacie și mi s-a dat urinex dar nu și-a făcut efectul iar simptomele au continuat. Țin sa precizez ca singurele simptome ar fi usturime in timpul urinarii, urina cu un puternic miros(asta se intampla odată la câteva zile) și cateodata urina are o culoare tulbure. Iar când stau in frig am senzația de urinare toată ziua chiar și după ce fac.
Poate fi vorba de altceva în afară de infecție urinară?
Ar trebui sa incerc uractiv? Am auzit ca sunt super ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaricaFlorin a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un control la doctor ca poate sa fie ori infectie urinara, ori sa ai pietre sau nisip la rinichi. Poate sa fie de la organul sexual, vezica sau rinichi, o inflamatie in zona aia. De exemplu daca iei pastile pentru infectie la vezica si vezica e ok si de fapt ai probleme la rinichi e ca si cum le iei degeaba si te intrebi de ce nu te faci bine. Poate sa fie o banala raceala dar daca nu iti trece in scurt timp ar fi bine sa te duci la doctor. Sanatate si numai bine

| Mikybyby explică (pentru MaricaFlorin):

Multumesc. Voi face niște analize pentru urocultura și de acolo voi vedea ce este.

4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Mergi la un laborator cu urina la control (urocultura). Acolo se stabileste daca ai infectie si ti se face si o antibiograma, apoi de la medicul de familie primesti reteta pentru antibiotic. Atentie la: igiena, lichide suficiente, frig! Multa sanatate!

| Mikybyby explică (pentru Caro34):

Multumesc frumos!

| BabaOarba a răspuns:

Aceste medicamente trateaza doar simptomele, nu cauza. Farmacistul nu este medic, iti da ceva ca sa vanda.

Probabil chiar ai o infectie urinara, insa trebuie analizata o proba de urina, daca se descopera o bacterie se face si antibiograma, si se prescrie antibioticul necesar de catre medic. Restul de dezinfectante locale ca Urinex se prescriu pe langa meicamentul de baza, pentru a ajuta la o vindecare mai rapida.