| Evelinn123 a întrebat:

Buna, iubitul meu se confrunta cu o problemă, de câteva zile îl doare in zona fundului mai exact lângă zona anusului, a observat ca începe sa i se formeze ca un fel de bob de mazăre un nodul ceva de genu.
Începe sa se umfle, din mai multe părți i s-a spus ca ar fi posibil din cauza parului din zona aia, pentru ca nu creste cum ar trebui spun ei.
Ce ar trebui sa facă pentru ca de la alții a auzit ca ar trebui sa spargă bila aia sau ce este.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la farmacie si cumpara o cutiuta de "Vaselina neagra" ("ICHTIOL").
Ungi subtirel cu crema zona umflaturii, dupa care pui un pachet MARE (20 bucati) de tampoane de tifon (cca. 10 x 10 cm) si fixezi totul cu un bandaj de tifon.
Crema va incepe sa "lucreze", iar in cateva ore chistul se va sparge.
In acel moment va iesi o cantitate mare de lichid transparent, care va fi absorbit de pachetul de tifon descris anterior.
Dupa ce s-a spart, chistul trebuie stors foarte intens (intre degete), pana ce iese si "radacina" ( la stoarcere nu mai iese nici sange si nici nu se mai simte "nodul" din chist).

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie o vizita la medic, sa nu sparga nimic deoarece mai rau va face si exista riscul de infectie, mai ales acolo. Exista creme pentru hemoroizi, si acea umflatura se va retrage/disparea dupa cateva aplicari.

Iubitul tau sta mult pe scaun? Viata sedentara si alimentatia contribuie majoritar la hemoroizi.

| minrest a răspuns:

Cred ca are un furuncul, o buba care seamana cu un cos, dar creste mult mai mare si in care este puroi. Nu e bine sa il sparga si sa il curete el, caci in fund sunt surse de infectie, si nu prea vad cum poti curata perfect ceva aflat in fund. Sa mearga la medic, i-l stoarce si curata medicul. Stiu, nu e o placere.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Dacă ne-ai fi dat mai multe detalii ar fi fost super! Poate fi: apariția hemoroizilor externi și asta se vindecă ușor cu Hemorzon sau Hädensa Cremă sau altă cremă de hemoroizi; un coș care pentru nimic în lume nu trebuie spart mai ales în zona aceea, merge o cremă pe bază de zinc: Mykostatin Zincoxid Pastă sau Labisan plus un pansament curat! Totuși ar fi bine să fie analizat de un medic fiindcă sunt surse de infecție și nu merită riscat! Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| User252426 a răspuns:

Mergeți la medic.

| frateletudor a răspuns:

Poate are hemoroizi. Consultați un medic.