| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Luni m-am apucat de sala si imi doresc sa lucrez in special picioarele si fundul, mergand de maxim 4 ori pe saptamana la sala pentru ca am inteles ca muschii nu trebuiesc lucrati in fiecare zi.
Intrebarea mea este, e ok sa lucrez doar fundul si picioarelor? Sau ar trebui sa antrenez tot corpul (asta in conditiile in care eu deja simt febra si in alte parti cum ar fi spate si abdomen).
Si inca o intrebare, mi-as dori sa dau si jos cateva kg, nu foarte multe, 2-3 dar stiu ca pentru a dezvolta muschii trebuie sa mananci mai mult decat consumi si aici imi da cu minus. Eu am incercat sa tin "dieta" bazata in special pe salate, oua (omleta/fierte) fructe, orez etc, insa in mom. de fata sunt in deficit caloric si vreau sa stiu daca se pot dezvolta astfel muschii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kilogramele le pierzi uniform. Pentru a-ți defini picioarele și fundul te descurci cu maxim o bandă elastică.

| DaTsIk a răspuns:

Pai daca ești pe slăbire o sa te definești pe scurt părerea mea e că ar trebui sa antrenezi fiecare parte a corpului in diferite zile ale săptămânii nu numai picioarele
Gen faci și triceps, biceps, spate, piept daca chiar e nevoie aici n-am idee laughing și niște umeri daca chiar dorești depinde de fiecare
Acum e mai greu sa te documentezi de pe net și de aia multi prefera să aibă un antrenor personal și mna
Și dacă vrei să slăbești 2 - 3 kg
Poți să slăbești lejer doar sa te ți de dieta că altfel nu ai cum trebuie sa fi într-un deficit caloric scazi de la fiecare masă cate 200 de kcal și o sa fie ok
JUST TRUST THE PROCESS NU E UNUL SCURT DUREAZĂ MULT TIMP (depinde și cum vrei sa arețiwinking )

| Alexiavln2 a răspuns (pentru DaTsIk):

Pai ideea e ca eu nu am nevoie sa lucrez spate, brate etc, pentru ca nu vreau muschi in acele zone, vreau doar sa slabesc acela kg in plus (2-3 cum am spus) si fundul putin mai mare

| DaTsIk a răspuns (pentru Alexiavln2):

Atunci lucrează grupele pe care le dorești
Faci luni tot ce tine de picioare și abdomen
Miercuri la fel vineri la fel și duminică la fel picioare și abdomen daca astea 2 dorești

| DaTsIk a răspuns:

Să-mi zici daca cunoști pe cineva care are un curs pentru așa ceva da gen să fie persoana cunoscuta că poate găsesc ceva piratat și ți l pot trimite sa te documentezi de acolo?

| Alexiavln2 a răspuns (pentru DaTsIk):

Sincer nu cred ca cunosc