| Alexiavln2 a întrebat:

Buna.
Daca ma antrenez acasa, cu benzi de rezistenta si 2 gantere de 3kg credeti ca o sa imi pot tonifia cat de cat fundul? Nu vreau sa fiu in surplus caloric desi stiu ca asa as vedea mai mult si mai rapid rezultate, dar ma gandeam ca dupa fiecare antrenament sa mananc o masa cu multe calorii, iar in rest sa mananc ori normal ori in deficit, pentru a nu ma ingrasa, deoarece chiar mi-as dori sa mai dau 1/2kg jos, dar sa imi tonifiez muschii fesieri pentru a arata mai bine.
(tin sa mentionez ca stiu ce exercitii sunt bune pentru ca mergeam constant la sala acum 2-3 ani, dar aveam greutati atunci)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sala si rezultate deosebite de acasa nu se poate, intretinere da
daca vrei sa te axezi mai mult pe fesieri se poate si de acasa, cauta cateva canale de Youtube cu profesinisti care te pot invata ce exercitii sa faci acasa
poti lucra cu greutatea proprie nu ai nevoie neaparat de greutati pentru asta!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Fundul se tonifiaza cu exercitii speciale pentru fund, nu cu greutati, ca nu ti le pot lega de fund pe alea.
Intra pe google si cauta "exercitii pentru muschii fesieri"!

| VoidEternal a răspuns:

Tonifiere poti face foarte bine si cu doar cu greutatea corporala.

| siriusblack98 a răspuns:

Ehm...practic bodybuilding de 15 ani, sunt antrenor calificat cu toate ca nu reprezintă jobul meu full time din care trăiesc dar în 15 ani am auzit foarte multe perle prin sala de fitness, inclusiv de peste un deceniu pe platforma asta la modul "suplimente=steroizi, daca ridici greutăți ramai pitic, flotări=mușchi acasă etc" dar surplus caloric= tonifiere nu am auzit în viața mea "Nu vreau sa fiu in surplus caloric desi stiu ca asa as vedea mai mult si mai rapid rezultate" cred tu nu înțelegi ce înseamnă în primul rând tonifiere și dacă nici asta nu știi, e clar ca ai și alte lacune inclusiv în antrenamentul pe care îl faci și foarte probabil sa nu vezi rezultate.

| StoicAnalysis a răspuns:

Facand cu ele exercitii pentru fesieri, da. Poti sa dezvolti fesierii pentru a fi mai fermi.

| TheGentleman a răspuns:

Bună!

Dacă ești începătoare, îți recomand să faci câteva ședințe cu un terapeut specializat (adică la sală; dacă băieții te fac să te simți inconfortabil există săli exclusiv pentru femei) și abia apoi să continui acasă.

Exercițiile efectuate greșit nu doar că nu au efect, dar pot dăuna sănătății.

Spor