| osulica123alexis a întrebat:

Buna!
M-a muscat pisica mea si nu stiu daca trebuie sa fac un anume vaccin pentru a preveni o infectie.
Am dezinfectat bine locul cu betadina si alcool sanitar dupa ce s-a oprit sangerarea, iar apoi l-am bandajat.
Muscatura este la degetul mare de la mana dreapta!
Ce ar trebui sa fac acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuie niciun vaccin deoarece pisica este a ta nu este maidaneză si o ai de mică deci clar este sanatoasă, te ai jucat cu ea si din joaca a muscat, iar muscatura de pisica nu este la fel de periculoasa ca a unui cîine ca ăla are colti, dar pisicile nu.

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca muscatura este o muscatura in adevaratul sens al cuvantului, adica au patruns dintii si nu este doar o zgarietura, in afara de igiena si dezinfectare, ar fi mai mult decat indicat sa te prezinti la urgente daca nu ai facut un vaccin antitetanos in ultimii 10 ani.
Bacilul Clostridium tetani are o mai pare posibilitate de a se dezvolta la nivelul plagilor de pe maini, picioare si fata.
In cazul in care este vorba doar de o zgarietura superficiala, atunci este suficient sa dezinfectezi bine rana si sa fii atent in urmatoarele zile la vindecarea ei.
In cazul in care exista cea mai mica suspiciune de rabie, atunci, din nou este indicat sa te prezinti la urgente.
Numai bine!