| Estera123 a întrebat:

M-am atins din greseala de o oala incinsa si m-am ars pe mana. Ce remedii rapide cunoasteti pentru arsuri? Am pus gheata imediat dupa, dar nu prea a ajutat. Nu vreau sa se umfle.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| howsenselessdeathhowpreciouslife a răspuns:

Pai lasi acolo gheata, dupa dai cu alifie de galbenele. O lasi dupa dai cu apa rece. Da rece-rece! Maxim incepe sa se formeze un fel de cojita tu nu o zgrateni, o lasi sa cada. Dupa mai dai din ora in ora cu alifie de galbenele. Sper ca am fost de ajutor. :X

| Estera123 explică (pentru howsenselessdeathhowpreciouslife):

M-ai ajutat, pentru ca alifia de galbene era singurul lucru pe care il aveam in casa in momentul astalaughing. Chiar scria pe cutie ca e buna pentru arzuri...dar cine sa se uitebig grin

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gheata si pleci la cel mai apropiat centru sanitar sa se ocupe de rana, asta e cea mai buna procedura daca vrei sa ti se refaca pielea bine.

| Justmed a răspuns:

Daca arsura este de gradul 2 oricum vor aparea veziule cu un continul alb-galbui!

| yellowalien a răspuns:

Pune albus de ou si lasa-l sa se usuce, face minuni! Dormi cu el asa peste noapte si spala-l abia a 2-a zi.

| Minnie a răspuns:

Spirtul ajuta cel mai bine. Tine un tampon cu mult spirt pe rana si asa o sa-ti treaca foarte repede si mai ales, fara semne. Orice altceva e o prostie.

| yellowalien a răspuns (pentru Minnie):

Spirtul e dezinfectant, contine alcool si NU se pune peste arsuri, ca arde si el pielea la randul lui. Cele mai eficiente remedii pentru arsuri sunt albusul de ou, care contine colagen si ajuta pielea sa se refaca si crema de galbenele cat mai naturala, care e cicatriozanta si emolienta.
Ai grija ce informatii dai!

| Minnie a răspuns (pentru yellowalien):

Eu zic sa incerci ceva si dupa aia sa dai sfaturi. Intamplator lucrez intr-un spital iar parintii mei au fost farmacisti asa ca, cred ca stiu ce vorbesc! Daca doar te-ai fript, cum spui adica nu s-a luat pielea e f indicat sa folosesti spirt

| yellowalien a răspuns (pentru Minnie):

Am incercat albusul si crema de galbenele(si pe pielea mea si pe a altora), ca si eu m-am mai fript din gresealahee hee. Cred ca de la spirt as fi urlat de ma auzea tot blocul la cat de tare ustura arsurile... Nu e ceva care sa calmeze usturimea...

| Minnie a răspuns (pentru yellowalien):

Daca nu s-a rupt piele ci doar te-ai fript cu o oala nu ustura deloc! Ai incercat macar? Daca nu, de ce spui ca nu e corect? Daca te dai cu spirt nu mai faci nici basica cu lichid dupa aia. In fine, faci cum vrei

| eandopuncttk a răspuns:

Udai rana si puneai sara. daca faceai lucrul asta nu si se mai face besica. si ar mai fi bioxiteracorul (spray)

| 0rlando a răspuns:

Gheața sau apa este cea mai proastă soluție împotriva arsurilor.
Bagă mâna în sare, sau o pudră uscată care să absoarbă umezeala, astfel împiedicând formarea de bășici, în rest...pansament.

| CCarmencita a răspuns:

Foloseste Dermazin unguent special pentru arsuri. Speli rana doar cu clabuc de sapun, clatesti bine, o usuci prin tamponare cu un prosop moale si curat, dupa care te ungi cu Dermazin.

| DeathIncarnate a răspuns:

Aloe vera

| Bradster a răspuns:

Daca ai pus gheata, ai pus-o happy Niciodata la arsuri nu folosesti gheata sau apa rece; foloseste albus de ou sau ulei.

| andreidraga a răspuns:

Nu mai pune nimic gen gheta, cerneala, unguent de galbenele. Cumpara un spray pentru asa ceva. Este cel mai bun si te va lasa apoi si fara semne. Cere la farmacie spray anti arsuri.

| Fabian20 a răspuns:

Trebuia sa pui imediat dupa albus de ou

| spiridusuanonim a răspuns:

Gheata.ajuta mana sa nu se umfle. mergi la faramcie si spune-i sa iti dea un sprei pentru arsuri

| spiridusuanonim a răspuns:

Arsura de gradul I si II

In cazul arsurilor usoare (gradul I si II) primul ajutor se limiteaza la expunerea zonei afectate sub un jet de apa rece (20 minute) dupa care se panseaza cu comprese sterile. Se pot aplica eventual spray-uri speciale pentru arsuri.

| eyesbett a răspuns:

Poti pune ulei si apoi sare! Trebuie sa iti treaca cat de cat.

| Francisc_Freddy_1987 a răspuns:

O arsura usoara, gradul 1 si 2 se trece prin apa, sa raceasca zona afectata. Se poate unge cu ulei de masline, albus de ou sau se pudreaza locul uscat cu faina. Un metal rece tinut pe zona arsa calmeaza durerea.

Un foarte bun remediu este varza acra. Se aplica pe arsura o frunza de varza, inlocuindu-se mereu pana cand dispare senzatia de caldura.

Mierea este foarte buna. Se unge arsura cu miere. Indicat este ca orice arsura sa ramana libera, neacoperita, dar daca nu se poate acest lucru se pune o folie de plastic peste miere si abia apoi se bandajeaza, repetindu-se operatia dimineata si seara, dupa ce s-a spalat locul cu ceai de tei sau musetel