| DeyuXd a întrebat:

M-am bronzat si sunt foarte rosie pe fata, cum as putea sa scap de roseata? xD dau fundita!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Acu lasa asa, n-are rost sa te dai cu tot felul de unguente.
Deacum, dupa ce stai la plaja, foloseste o lotiune cu body milk pentru ca previne arsurile si hidrateaza.

| IMC90 a răspuns:

A, si orice ai face, nu pune zeama de lamaie! Aia are un ph foarte acid laughing Arzi pielea si mai rau.

| Zeflemitoarea a răspuns:

O să treacă ea. Ca şi pe picioare sau alte părţi ale corpului, trece în cateva zile.

| i86e2 a răspuns:

Incearcă cu zeamă de lămâie, las-o vreo 5-10 minute pe față. Sa nu faci asta prea des, de doua ori pe saptamana ajunge. happy

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

1. Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa nu te mai expui la soare, bineinteles, pana in momentul in care iti revii.

2. Fa un dus rece pentru a calma durerea instantanee. Un dus racoritor iti va prinde bine, dar durerea va fi sesizabila imediat dupa ce iesi din nou de sub dus.

3. Aplica pe corp o crema hidratanta sau o lotiune speciala dupa bronzare pe baza de aloe vera, care are proprietati de calmare a pielii. Aceste creme iti vor hidrata pielea si iti vor asigura o vindecare mai rapida. Cel mai probabil, este cel mai important pas pe care trebuie sa il faci zilnic, dupa baie.

In cazul tenului, bineinteles, nu poti folosi o lotiune de corp. Curata-ti tenul cu un produs de curatare, apoi tonifica-l cu un tonifiant si abia in cele din urma aplica o crema hidratanta. Pentru acest proces de ingrijire, Nivea iti sta la dispozitie cu produsele de ingrijire a tenului in 3 pasi.

Bea multa apa si umeaza o dieta sanatoasa. Corpul tau face eforturi pentru a-si reveni in urma expunerii la soare. Hidrateaza-ti pielea cum trebuie si consuma alimente sanatoase. Este indicat sa bei cel putin 2 l de apa pe zi si iti stabilesti un program de masa pe care sa il respecti.

Si nu in ultimul rand, poarta haine mai largi si lejere, care nu iti vor irita ulterior pielea. Acest lucru iti va calma durerea si iti va distrage atentia. Iti recomand tricouri lejere din bumbac si pantaloni din in largi.

| FlAiser a răspuns:

Rosiala aia se inegreste si dupa ti se descojeste pielea dar pe fata nu cred ca ti se descojeste mai bine fate cu crema de protectie si stai la soare sa se faca un bronz frumos

| Roxennne a răspuns:

Eu iti recomand sa te dai cu iaurt gras rece sau cu o crema de aloe vera, daca nu poti folosi fondu de ten,, Astor Perfect Stay'' are protectie SPF 18 si acopera foate bine. Sper ca ti-am fost de ajutor