| natalyaa15 a întrebat:

Buna! M-am intors brusc cu tot corpul, s-a auzit un trosnet puternic la rotulă, si am cazut instant pe jos, m-am si zgariat pe față si mână... M-a durut puternic genunchiul cam 5-10 minute, iar apoi a trecut. Mai e nevoie sa ma duc la doctor, tinand cont ca au trecut 3 ore si nu mai simt aproape nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca a trecut, iti recomand sa mergi la un control (osos) minutios!
Cauza caderii poate fi pe fond neurologic, ortopedic, supraponderalitate sau din cauza de osteoporoza. Trebuie investigat neaparat, fiindca se poate repeta si agrava!

| natalyaa15 explică (pentru Bula):

Nu am cazut din senin, am cazut din cauza genunchiului care s-a luxat.Ai inteles totul invers. Deci nu poate fi din p.d.v. neurogolic, ortopedic, iar de supraponderalitate nici nu mai zic, ca am 60 kg la 15 ani si 1, 78.

Acum sunt mai preocupată de zgarieturile de pe fata(le-am dobandit cand am cazut pe asfalt), care s-au invinetit. "Frumoasa și bestia" la propiu, in aceeasi zi.

| Bula a răspuns (pentru natalyaa15):

Am insirat doar posibilitatile.
In cazul tau, este posibil sa fie problema ortopedica (osoasa), avand in vedere greutatea ta mica.
La multe femei sub-alimentate in tinerete va fi problema mare osteoporoza dupa perioada de menopauza, mai ales daca consuma putine produse lactate!

| natalyaa15 explică (pentru Bula):

Nu cred ca o problema ortopedica ar sta in spatele cazaturii si luxatiei de rotula. Daca iti pune cineva piedica, nu cazi? Cam asa ceva a fost, doar ca la nivelul genunchiului.

Nu am fix 60 kg, am 62, dar nu mi se pare putin, avand in vedere ca am corpul 90-60-105. Nu sunt sub-alimentata, mananc destul, inclusiv lactate, dupa cum ai spus.

| sierra1 a răspuns:

"M-a durut puternic genunchiul ...au trecut 3 ore si nu mai simt aproape nimic"

așa...și atunci?

| natalyaa15 explică (pentru sierra1):

Pai... intrebam daca mai e nevoie sa merg la doctor, poate s-a rupt ceva dar nu ma doare...

| sierra1 a răspuns (pentru natalyaa15):

"poate s-a rupt ceva dar nu ma doare..."

vreun neuron?

| natalyaa15 explică (pentru sierra1):

Bine desteptule...

| ReddY25 a răspuns:

Mai bine un control, nu strică. Paza bună trece primejdia rea

| natalyaa15 explică (pentru ReddY25):

Ma voi duce maine in caz ca peste noapte imi va reveni durerea acuta si se va umfla.

| shiningcrown a răspuns:

Inteligenta nu prea e punctul tau forte este? Asta sa îți fie învățătură de minte, clar ai probleme

| natalyaa15 explică (pentru shiningcrown):

M-ai mi s-a intamplat o data, acum cateva luni, doar ca a fost ceva mai usor, si nu m-am resimtit deloc pe termen lung, doar pe moment, tot la fel, 5-10 minute.

Stiu ca e o luxatie de rotula, dar daca este una minora nu e nevoie sa merg la doctor. Daca era ceva serios, ma gandesc ca pana acum mi se umfla genunchiul.