| Ioana2000000 a întrebat:

M-am mutat de cateva luni in Bucuresti si la vreo săptămână de când m-am mutat a început să mă mănânce pielea foarte tare. Cand ma scarpin imi apar niste bubite mici iar mancarimile se accentuează si mi se usuca pielea foarte tare indiferent de cate creme hidratante as folosi. Ma gandesc ca o fi apa prea dură sau cine stie ce substanțe contine pe care pielea mea nu le accepta... Helppp va rog ca ma trezesc noaptea si ma scarpinnn... sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara.
Exista riscul sa ma insel insa conform descrierii d-vostra, pare sa fie vorba despre scabie (raie). Nu este nimic amuzant la ea si din pacate se intalneste frecvent in colectivitati.

Diagnosticul vi-l poate pune orice dermatolog prin 2 intrebari si o singura privire la bubite.

Faptul ca mamcarimea se accentueaza atunci cand va scarpinati si apar acele bubite mici, este specific. pentru scabie.
De asemenea, pacientii. descriu senzatia de mancarime atat de intensa incat le vine "sa bage. unghiile in carne".
Si faptul ca va scarpinati noaptea este un alt indiciu. Atunci isi depun femelele ouale in tunelele sapate in piele.

Mergeti la. dermato. sau medicul. de familie.

Tratamentul e simplu.
Crema 2% sulf si 98% vaselina (exista in farmacii, costa pana in 15 lei un tub consistent).

Cel mai complicat este cu igienizarea patului, lenjeriei intime si a hainelor. Ele trebuie FIERTE sau spalate la. 90 grade si calcate la. abur.

Daca traiti in comunitate (camin) este OBLIGATORIU sa urmeze si colegii de camera tratamentul cu sulf.

Consulatati un dermatolog inainte de orice altceva.
Sarbatori. cu bine happy

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la aerul de Bucuresti. Mergi la munte, e mai natural.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca patul unde locuiesti acum are raie sau purici.
Fa o deparazitare si fierbe lucruile sa el dezinfectezi.

| Adrian5575 a răspuns:

In chirie? Poate avea ceva pe pat, prin baie, pe robineti, pe scaune, ceva de la care ti-au aparut bubele. Sau ai inceput sa mananci ceva care duce la treaba asta.
Ai grija la alimentatie si dezinfecteaza si spala tot pe acolo. Important este sa tratezi cauza, o sa dispara si efectul cu o crema buna.

| Green66 a răspuns:

Probabil ai alergie la "bucureșteni" laughing
Nu sunt medic dar și dacă aș fi nu as pune niciun diagnostic fără să te consult.
Cel mai indicat ar fi să mergi la un dermatolog.

| Februar30 a răspuns:

Dezinfectare, crema de corp hipoalergica, eventual un filtru de dus.
Daca nu trece - medic dermato.

| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

Cauta pe net informatii despre plosnite de pat.