| Allexutsa_8314 a întrebat:

M-am operat de apendicita acum 2 ani jumate dar operatia mea nu s-a albit, este inca rosie, roz si ma mai doare cateodata ( am auzit ca se poate sa ma doara de la vreme cand este inorat sau ceva de genu). Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu ai absolut nici un motiv de îngrijorare, toată lumea are parte de aceleași neplăceri după orice operație.
Vei rămâne cu cicatricea respectivă pentru tot restul vieții și probabil vei resimți efectele vremii mulți ani.

| Raiden a răspuns:

Du-te fetito si reclam-o pe nenorocita aia care te-a operat.

| 4ndr33y a răspuns:

Ceva nu e in regula. 2 ani este o perioada destul de mare ca rana sa cicatrizeze. Exista posibilitatea ca in in spital, pansarea sa nu se fi facut bine, ceva a intervenit asupra tesutului lezat. Iti recomand sa te prezinti la medicul de familie pentru un consult rapid, nu te costa decat ceva timp. Cred ca merita ca sa stai linistita.

| nico097 a răspuns:

Buna eu sunt operata de 8 ani ce sa iti spun in noaptea cand m-a operat mi s-au desfacut firele iti dai seama ce operatie a facut de era sa-mi pierd viata si m-a cusut a 2a oara pe viu foarte frumos din partea doctorului dar sa revnim la problema ta mie mi sa albit partial operatia dar am uneori dureri groaznice chiar daca nu este nor.Normal este sa mergi la un control sa nu ti se fi desfacut peretel operatie se intampla si cazuri dastea.Multa sanatate.

| giorgyana99 a răspuns:

Deci am sa iti spun eu...
Eu m-am operat acum cam 4 ani si a mea inca e roz deci nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi.La mine a ramas de asemenea o cicatrice urata dar cum se spune depinde de organism.
Cat despre durutul de la vreme sa stii ca e adevarat.Si pe mine ma mai doare(inteapa) chiar si dupa atata timp, si pe mama o doare piciorul cand se schimba vremea pentru ca l-a avut in ghips.
Eu spun ca nu ai de ce sa te ingrijorezi si sper ca te-am ajutat:*happy

| Karmesytta a răspuns:

Depinde de fiecare organism...Ex am o prietena s-a operat de 1 an si cicatricia e alba, dar tata care s-a operat de 6 ani are cicatricia movhappy deci difera de la un organism la altu...Nu prea cred faza cu vremealaughing) daca te doare tare ar fi bine sa mergi la doctor.

| Irenne02 a răspuns:

Si eu am facut operatia, acum cateva luni. Si da, ma doare cand este vreme urata, sau in schimbare. Operatia te va durea mult timp dupa ce ai facut-o, deci nu te speria, nu este nimic grav. Doctorii spun, ca, dupa ce te-ai operat, nu exista niciun risc, sa patesti ceva la rana. Iar faptul sa operatia inca nu s-a " albit ", reprezinta faptul ca ai o piele mai sensibila, si se va trece cu timpul, atata tot happy. Sper ca te-am ajutat. Funtita? puppy dog eyes!

| Cristta_Hirian_1963 a răspuns:

Eu sunt operată de 11 ani de cancer de colon, am anus contra naturii, când se schimbă vremea, de direri nu pot să cobor din pat.