| proady18 a întrebat:

Buna ziua m-am operat acum 2 ani de apendicita aproape peritonită faza este ca a început să ma doara înainte ma durea de la vreme un pic si câteodată nu ținea mult acum de 2 zile ma cam doare cam mult și Des și nu am ridicat nimic nu m-am lovit acolo va rog un răspuns ceva o parere multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vei simti locul cca. 2 saptamani, pana ce rana se vindeca partial.
Insa n-ai voie sa faci eforturi timp de minim 3 luni, pentru a nu se rupe locul (ai o bucata lipsa in interior).

| romeo78 a răspuns:

Eu sunt operat de peritonită de aproape 17 ani. Singurele dureri au fost în primele 2-3 luni. Dar, după operație am avut 5 zile tub de drenaj, doar apă, iaurt și puțină pâine. Când am ieșit din spital, după 10 zile eram cu 10 kg mai slab. Iar, o lună de zile, mi-a ieșit în continuare puroi prin gaura de drenaj lăsată de și zilnic îmi schimbam pansamentul. Mă curățam cu rivanol și foloseam pudra medicament. Plus regim alimentar strict, fără acru, iute, acid, grăsime.
Dacă, știi că nu s-au respectat cele descrise aici, durerea poate fi dată de o acumulare de puroi. Sau nu a fost făcută bine operația!

| Jameson a răspuns:

Posibil ai facut vreun efort prea mare sau pur si simplu poate aparea vreo problema in acel loc. Consulta un medic, asa este cel mai bine.

| Teo29 a răspuns:

Consulta medicul care te-a operat si vezi ce zice.