| chestiebah a întrebat:

m-am trezit acum 2 zile cu ambele urechi infundate,+ ca am fost si putin ametita,nu sunt racita si mentionez ca nu ma dor deloc,si parca aud uneori si un vajait si ma deranjeaza orice zgomot,despre ce poate fi vorba,va rog sa ma ajutati...o sa merg la orl dar mai intai sa aud niste sfaturi, sau ce pot face...simt ca mor. Va multumesc tuturor! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihriban a răspuns:

Buna. Am avut si eu aceeasi problema acum o luna,numai ca eu trecusem printr-o raceala zdravana.Mi se infundasera ambele urechi si pur si simplu ma simteam ciudat,nu mi-era deloc bine.O ureche am reusit sa o desfund tinandu-ma de nas si expirand foarte tare,astfel incat sa iasa acel aer din ureche.ei bine, dar la cealalta nu a mai mers asa ca seara, inainte de culcare mi-am pus in ureche Boramid(sper ca am scris bine). Am incalzit putin acea sticluta in apa, apoi cand am simtit ca e tocmai bun de pus in ureche, l-am pus. A doua zi nu am mai avut nimic. Totusi daca alegi partea cu boramidul e bine sa iti puna cineva in ureche sa ai mare grija sa nu-ti arzi timpanul..sa-l probezi mai intai pe incheietura mainii (locurile sensibile).E bine sa te duci si la ORL, orelistul stie cel mai bine ce este de facut. Bafta, sper sa rezolvi problema.

| chestiebah explică (pentru Mihriban):

Iti multumesc, suflet bun :* sper sa rezolv, ma simt tare ciudat..nu am fost racita de curand si nici nu sunt racita, ma doare putin, putin in gat...ma simt ca un extraterestru, parca nu sunt pe pamant...sad

| Mihriban a răspuns (pentru chestiebah):

Totusi daca nu vrei sa incerci partea cu boramidul poti incerca cea cu tinutul de nas..incerci de mai multe ori, nu se desfunda urechea de la prima incercare...Din asta sigur nu se va intampla nimic rau, stiu pentru ca asa se intampla si cu cei care, calatoresc cu avionul.Din cauza presiunii foarte mari ti se infunda urechile si in felul asta sunt pusi sa si le desfunde laughing Dar daca zici ca te doare foarte putin in gat ar putea fi cazul si de o raceala ascunsa care asteapta sa-si faca aparitia. Oricum sper sa scapi cat mai repede de aceasta problema, caci stiu cat de nasol este..Nu doresc nimanui asta.

6 răspunsuri:
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Fara gluma, ia o tigara, aprinde-o, trage putin din ea si baga in fiecare ureche cate un minut dar sa ramana aprinsa. O sa simti un mic zgomot si aia e.Problem solved.

| idontgiveafuck2344 a răspuns:

Buna,cred ca ai facut otita, probabil ai stat undeva in curent si te-a tras curentul.Si eu am patit la fel! Am fost la doctorul de familie pentru ca ma dureau ingrozitor si mi-a dat detul de multe pastile, sirop, vitamine, si niste picaturi de urechi! Ar trebui sa mergi ori la orl ori la doctorul de familie!
Bafta! :*

| chestiebah explică (pentru idontgiveafuck2344):

Buna,pe mine nu ma dor deloc, asta e problema...

| idontgiveafuck2344 a răspuns (pentru chestiebah):

Da dar dupa un timp te pot durea.Ar fi bine sa mergi la orl.