| Aly_9916 a întrebat:

Buna m-am zgariat la picior si as vrea sa merg la bazin dar...am auzit ca daca merg asa cu ea fara coaja mi se infencteaza si se intampla lucruri mai complicate. dar cum sa fac sa sa imi apara mai repede coaja ca as vrea sa merg maine la bazin pls ajutati-ma (a da deja ia aparut un strat subtire)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

In cazul leziunilor externe e de preferat sa eviti contactul cu apa pana la refacerea ranii in proportie de 60%. In cazul tau stai departe de batin cu un strat subtire de "cojita" mai ales nou formata. In contact cu apa (poti face experimentul in cada) cojuta se inmoaie si o sa ai o usturime usoara iar daca rana e adinca si o mica hemoragie. Dezinfecteaza odata la 12 ore cu spirt si panseaza rana pana se formeaza primul strat de derma.

| stefanutza a răspuns:

Pai ii dau un sfat du-te mai bine date cu apa oxigenata asa am patit si eu cremele si bandajele nu permitet zgarieturii sa se usuce si o lasa intacta

| shtephan_7845 a răspuns:

Buna.
Daca vrei sa-ti treaca mai repede date cu o crema si in cateva ore o sa se formeze coaja. Si pentru orice eventualitate daca vei merge incearca sa te bandajezi cu ceva.