| Cm_Nikitto_1997 a întrebat:

Am fost zgariat cu gura de un maidanez si nu am antitetanusul, daca nu merg pana maine la doctor mi se poate intampla ceva grav? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
depinde cat de grav te-a atins.
Totusi ar fi bine sa ajungi sa te v ada medicul de familie, macar sa vada despre ce este vorba
O zi bunahappy

4 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Da. Daca avea rabie, in 1 luna poti face rabie si in 2 luni poti fi in coparseu, udat de lacrimile familiei. Sau ai putea sa-ti faci vaccinul.

| Hash001 a răspuns:

Daca saliva lui a intrat in contact cu sangele tau poti face rabie nu tetanos (nu tetaNUS!) asta doar daca cainele era turbat si avea spume la gura

| Kirito21 a răspuns:

Daca rana este superficiala si nu a perforat pielea sa-ti dea sangele nu este nicio problema dar daca este mai grav, mergi la spitalul de boli infectioase de la tine din oras la orice ora si fa injectia antitetanos nu te costa nimic asa ca fa-ti timp pentru asta.