| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Mă confrunt cu o durere în partea stângă, în zona coastelor, flatulente și balonare mai ales seara. E colon?
Precizez că acum câteva luni mi-au găsit splina Marita (de la 129 la138). Am nevoie de sfaturi (peste o săptămână am programare la control/ecograf)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau ca nu te putem ajuta, dar nu avem medici pe acest forum.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Draga mea eu știu asta.

Folosesc acest site pentru a afla informații legate de oameni ce au trecut prin momente/situații prin care eu trec

Nu stau in baza ce aflu aici dar în timp au fost oameni pe acest site care mi au oferit sfaturi prietenești și îndrumări super drăguțe și de folos.

Așa că nu te mai băga că musca-n lapte

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stiam ca-mi raspunzi obraznic, nici nu-ti mai dadeam sfaturile naturiste pe care ti le-am dat.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as reocmnda totusi sa eviti toate mancarurile care pot produce gaze intestinale si iritatii ale colonului, adica: fara sucuri, fara alcool si bauturi carbogazoase, fara fasole boabe, fara cartofi, varza si mazare.
Fara prajeli, sosuri, tocaturi, afumaturi si fara carnati.

Mananca simplu si sanatos: supe si ciorbe de zarzavat sau carne (fara smanatana sau otet), cel putin 1 masa in zi cu supe.
Mananca carne fripta, fiarta ori la cuptor, care nu este grasa sau prajita.
Legumele trebuiesc gatite (coapte, fierte sau pe grill).
Fructele se mananca numai fierte sau coapte, fiindca crude pot produce imbalonare si fermentatie in burta.
Laptele si produsele lactate sunt interzise (lapte, smantana, branza si iaurt).

Impotriva imbalonarii, bea un ceai de plante ( sunataore, menta sau cimbru), cat de cald sau fierbinte il poti bea, ca gazele sa se elimine si durerile sa dispara.

| Violleta2022 a răspuns:

La mine este zi, nu-i noapte, ca-s cu 9 ore inaintea Romaniei!

| gigite a răspuns:

Da, de unde stii tu, JASSMINA, noaptea? Asa singura!