| ThalThala1983 a întrebat:

Cam de doua zile ma confrunt cu o durere groaznica in zona inimii-sau cel putin asa cred eu- care dureaza ore intregi si se accentueaza atunci cand stau culcat pe spate sau pe partea stanga, atunci cand inspir ma doare ingrozitor. Durerea este o durere foarte ascutita si se face simtita intre san si coasta exact in zona inimii. Coasta stanga este mai umflata decat cea dreapta. Precizez ca durerea nu e insotita de stari de voma, frisoane, dureri de cap,maini,gat, nu obosesc,am pofta de mancare, nu ametesc. Nu fumez si nu consum alcool. Pana acum nu am mai avut o astfel de durere. Ar putea fi splina sau altceva, si sa imi creeze senzatia ca este inima? Precizez ca acum 2 luni mi-a aparut pe obrazul stang sub ochi o pata maronie nu foarte vizibila. Am 30 ani. Multumesc anticipat. Pot da mai multe detalii legate de activitatea mea sau simptome daca poate raspunde cineva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnalbagRevine a răspuns:

Daca durerea e accentuata de pozitie sau de inspirt nu este de la inima...iti sugerez sa iti faci o radiografie de plamani si o ecocardiografie...e posibil sa ai o pleurezie sau pericardita cel mai des e de cauza virala dar mai sunt alte zeci de cauze.

3 răspunsuri:
| kzd a răspuns:

Du-te la doctor, o sa iti dea un tratament si o sa iti faca niste analize daca e cazul. Nu ignora durerea si nu rezolva problema prin ce spun oamenii pe internet, intreaba medicul, care stie cum sta treaba. O zi buna!

| Rossy09 a răspuns:

Du-te la medic.
Nimeni in afara de un medic specialist nu-ti poate recomanda ceva pentru inima...

| Ssarah a răspuns:

Du-te la medic, nu mai astepta sfaturi inutile si nespecializate de pe net. medicul este singurul ce te poate ajuta, te poate indruma catre o serie de analize mai amanuntite pentru a-ti depista problema si a o trata.
sper si iti doresc sa te faci bine!
ai grija de organismul tau, sanatatea este cel mai important si pretios lucru!