| Adrian266 a întrebat:

ma jucam footbal in sala si mam aruncat dupa o minge sa o ajung si mi sa intors putin genunchiu am simtit o durere foarte usoara, insa de atuncia sunt momente cand ma inteapa ceva in genunci, dar si cand incerc sa misc piciorul de la genunchi in jos in exterior.Care ar putea fi problema? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Cred ca articulatiile iti sunt mult prea solicitate sau se declanseaza un prooces de artroza- de obicei cand esti in sezonul rece durerile sunt mult mai intense, prin incalzirea locului respectiv durera cedeaza- fie prin exercitii fizice indicate de un anumit specialist sau cu ajutorul unor unguente sau geluri cu afect antiiflamator.
daca este un proces de artroza, durerea ar trebui sa cedeze la dministrarea orala de antiinflamatoare: ibuprofen(nurofen), diclofenac, ketoprofen(ketonal), nimesulida(aulin) si administrarea locala de creme geluri ungunete: poti folosi ceva pe baza de produse vegetale: arnica, galbenea, untul pamantului, ghiara dracului, camfor, mentol, capsaicina sau produse medicamentoase: fastum gel, diclofenac gel etc.
Important: medicamnatele antiinflamatoare administrate oral se iau dupa masa, nu se consuma sare.
Se administreaza cu prudenta celor care au probleme cu stomacul: ulcer gastrita, in cazul asta se pot lua supozitoare, cei care sufera de hipertensiune arteriala sau de astm bronsic

1 răspuns:
| sth3f a răspuns:

Cel mai bine mergi la doctor el stie mai bine decat noi ce trebuie sa faci odihnestete mult si incearca sa nu mai faci sport pana iti trece.