| Adelinnnnn a întrebat:

Am si eu o problema... m-am dus la fotbal azi ..am jucat ceva timp si mi s-a umflat genunchiul., nu m-a lovit nimeni, nici nu am calcat stramb, doar ca am sutat o data pe langa minge. cam tare. pe moment nu am avut nimic, doar m-am julit putin in cot, dupa vreo 10 min am simtit o mica durere la genunchi ..cand m-am uitat era umflat. Imi puteti spune ce am patit. mi l-am intors, luxat. nu e o durere foarte mare doar ca nu pot sa-l indoi ca pe celalalt. cand incerc sa-l indoi de tot parca ma apasa cineva pe genunchi, parca mi s-ar rupe.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Tu cand ai vrut sa sutezi ai aplicat o forta mare, dar ai ratat si genunchiul s-a indoit in partea opusa.Am patit si eu.Nu cred ca e rupt, daca te doare inca vreo 2 zile, du-te la spital. Pune gheata si calca pe el, nu schiopata. Daca te doare tot mai tare, du-te la spital.Sigur nu e grav. FUNDA?

| Adelinnnnn explică (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Ma, nu este o durere insuportabila... doar ma jeneaza cand calc. pot sa alerg n-am treabba, dar tot simt un fel de "presiune", cred ca e de la umflatura... Doar ca nu-l pot indoii ca pe celalalt, adica de tot. pot sa-l indoi dar simt o oarecare presiune cand incerc sa-l indoi de tot ..RomaniaFighter. Ce zici, nu-i nimic grav?

| AlexRv a răspuns:

Bună Adelinnnnn!

În situația descrită de tine, cea în care încerci să șutezi în minge, ți se produce o HIPER EXTENSIE a ligamentelor de la genunchi.
Îți recomand să mergi la medic în caz că sau rupt, caz extrem deoarece zici că nu poți îndoi genunchiul.

O zi faină! Mare grijă la genunchi!

| Adelinnnnn explică (pentru AlexRv):

Il pot indoii, dar nu de tot.