| analex a întrebat:

Buna ma numesc Ana si am 15, 1.66 si 51 kg. am nevoie sa slabesc ugent si nu sunt anorexica am o alta problema medicala si mi-a is doctorul ca daca nu mai slabesc inca cel putin 5 kg intr-o saptamana pot sa mor sad imi e foarte frica si nu stiu ce trebuie sa fac nu am voie in general ca am alergie la mare parte din produsele animale si sport nu pot sa fac pentru ca am fost amputata cand avem 9 ani in urma unui accident de masina si trebuie sa slabesc. Daca imi puteti sugera niste pastile sau laxative sau ceaiuri pentru ca sunt disperata. va rog vreau raspunsuri serioase nu gen : esti nebuna sau cred ca e buna greuatea ta... pentru ca nu e si eu nu vreau sa slabesc dar trebuie urgent 5 kg intr-o saptamana va rog ajutati-ma

Funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Ești clar anorexică. Și pe deasupra o mincinoasă lipsită de imaginație.

nony
| nony a răspuns:

Foarte serios iti raspund : Doctorul tau e NEBUN! Crede-ma, e imposibil ca un doctor sa-ti spuna ca mori daca nu slabesti 5 kg intr-o saptamana.Eu l-as denunta si i-as lua licenta de a profesa daca chiar astea au fost cuvintele lui. Daca ti-a spus sa slabesti, normal era sa-ti dea si un regim recomandat, nu sa te lase pe tine sa ceri ajutorul unora total neavizati de pe site-ul asta.Iti recomand foarte serios sa iti faci un alt set de analize la un alt cabinet si cu ALT doctor.

| yellowalien a răspuns (pentru nony):

Nu doctorul e nebun, ea e. Doctorul acela nici nu există, e un personaj inventat de ea pentru atingerea scopurilor.
În primul rând dacă dorea doar să slăbească ne cerea un sfat normal, cum au făcut și alții. Nu se scuza cum că nu ar fi anorexică (cine se scuză se acuză).
Povestea cu slăbitul a 5 kg într-o săptămână la recomandarea unui medic pentru o problemă medicală fictivă deosebit de gravă e trasă de păr, mai ales că medicul i-a "ordonat" să slăbească fără a-i recomanda o metodă cât mai sigură pentru organismul ei, în condițiile în care dacă nu face asta "moare". Hai să recunoaștem totuși că nu sunt chiar atât de tâmpiți medicii din România. Plus că încă nu am auzit de nicio problemă medicală a cărei metodă de tratament (pentru o persoană cu greutate normală) să fie provocarea bruscă slăbirii până la o greutate mult sub cea normală. Nici nu a explicat despre ce problemă e vorba. E evident de ce.
Plus că ea e disperată să slăbească enorm de mult pentru un timp atât de scurt prin metoda clasică a anorexicelor și a fetelor cu tulburări de alimentație: laxative, pastile și ceaiuri minune.
Povestea e cel puțin dubioasă și trasă de păr.

| nony a răspuns (pentru yellowalien):

Acum cand recitesc intrebarea imi dau si eu seama ca sunt un idiot.Multumesc! happy
Oricum, am fost un pic luat de val din cauza unor probleme personale pe care le-am avut cu anumiti doctori.In fine...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Fugi cu cercul" =))

Anorexie nervoasă scrie pe fruntea ta :(
http://www.la-psiholog.ro/info/anorexia-nervoasa

http://ro.wikipedia.org/wiki/Anorexie_nervoas%C4%83

http://www.sfatulmedicului.ro/......ervoasa_27

http://www.romedic.ro/anorexia-nervoasa

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 7-8 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cum si-a luat diploma doctorul asta alt tau (daca exista)?
Te anunt eu (ca necunoscator ) ca ai greutatea buna, ba chiar te poti ingrasa un kil -doua.
NU ESTE RECOMANDAT sa iei laxactive pentru a slabi, sunt metode care nu-ti pun sanatatea in pericol
Schimba doctorul.

| Okkultist a răspuns:

O sa mori daca mai slabesti happy

| Okkultist a răspuns:

Am vorbit eu cu toparlanu' ala de doctor al tau si mi-a zis ca ii place asa cum esti.
Doamne. Ce lucruri ilogice. Nu sa mai auzit asa ceva. 1 Du-te la un medic de familie care are cei 6 ani terminati si 2 cred ca e ceva imaginar ce zici tu acolo. :O

| Eclipse a răspuns:

Pai cum la 51 de kg sa mai vrei sa slabesti? E o greutate ok, inca ai mai putea pune inca 2-3 kg in plus totusi.