| DARYA_4917 a întrebat:

ma numesc Dany si de curand mi-am facut testul HPV si mi-a iesit pozitiv.De cand am aflat nu mai am liniste, ma gandesc la ce este mai rau.Am inteles ca trebuie sa mai merg la niste analize, ca o sa mi se dea un tratament si daca nu ma fac bine o sa ajung la operatie. Va rog din suflet daca ati trecut prin asa ceva sau daca aveti cunostinta despre aceasta problema sa imi raspundeti si mie ca sunt disperata.Este ceva foarte grav? Daca nu ma operez ce se poate intampla? VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intr-adevar, ai toate motivele sa te gandesti la tot ce e mai rau. Conteaza mult ce tulpina ai: una cu risc mare de cancer sau una cu risc ceva mai mic. Oricum ar fi, ai o boala cronica, incurabila, care poate duce la cancer de col uterin.
Inteleg ca deja ai niste leziuni precanceroase pe colul uterin (rani). Daca tratamentul isi va face efectul, poti rasufla usurata pentru 4-5 luni, pana la urmatorul consult ginecologic. Din cauza infectiei HPV tot iti vor aparea astfel de leziuni de-a lungul vietii. Unele se vor vindeca cu tratament, altele nu. Cele care nu se vindeca cu tratament trebuie operate, altfel in 6-12 luni se transforma in cancer. Nici nu se pune problema sa nu te operezi daca trebuie, fiindca evolutia cancerului de col o data instalat este dramatica. Tu trebuie sa faci totul sa opresti evolutia acestor leziuni catre cancer. Daca te duci la ginecolog la intervale regulate (maxim 6 luni), daca folosesti prezervativ absolut la orice contact sexual (oricum esti obligata ca sa nu-ti imbolnavesti partenerul), daca faci tratamentul cu sfintenie si te operezi de fiecare data cand e nevoie, vei reusi sa nu faci cancer niciodata. Vei face copil (daca iti doresti) la o varsta cat mai frageda, asa incat la o adica sa poti suferi o operatie mai ampla care sa elimine cat mai mult din tesutul infectat.
Intrebi daca este grav: da, foarte grav. In afara de SIDA, infectia HPV este cea mai grava boala care se poate lua pe cale sexuala. Nu inteleg cum ti s-a intamplat asta, fiindca orice cuplu isi face analize de HPV repetate inainte de a renunta la prezervativ. Probabil partenerul tau fie si-a facut analizele intr-un laborator prost, fie era in perioada de fereastra imunologica (primele 6 luni de la infectare) si testele au iesit negative. Din pacate, aceasta eroare (anormala in secolul asta in care exista si analize si vaccinare anti-HPV) iti va modifica tie definitiv viata si planurile de viitor. Ce e important sa retii este ca respectand strict niste reguli (cele de mai sus) poti sa nu faci niciodata cancer si sa traiesti pana la adanci batranete (mai ales daca tulpina ta nu este 16, 18 sau 52). Dar trebuie sa ai multa grija de sanatatea ta.

| Catallina a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/hpv Cateva informatii pe care probabil deja le ai citit. Cred ca tot mai bine un medic te poate sfatui.