| Carmy21 a întrebat:

Buna TPU.
Recent mi-am făcut analize și mi-a luat din gat ca o salivă. mi-a spus ca aceste analize se numesc candida.( sper că am scris bine )
Problema este că mi-a ieșit o ciupercă ceva, și cică trebuie tratament. Oare e grav? Și ce tratament trebuie urmat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ți-a luat analiză din gât (exudat faringian) pentru depistarea ciupercii (în cazul tău, candida) care poate apărea în urma administrării de antibiotic, sex oral, etc.
Medicul de familie îți va prescrie un tratament.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

In caz ca ai candida, o modalitate de a se vindeca este si aceea de a face o solutie cu apa cu bicarbonat de sodiu alimentar (1 lingurita de bicarbonat la 1 pahar cu apa), cu care iti vei clati gura si vei face si gargara, dupa fiecare masa, acesta fiind un remediu impotrica ciupercii respective.
Trebuie sa eviti sa mananci carne, sa bei bauturi carbogazoase si orice aliment care produce aciditate, pentru ca, in mediu acid, se dezvolta cel mai bine.
Daca ti-a aparut aceasta ciuperca ca urmare a utilizarii antibioticelor, este bine sa stii, pe viitor ca sa folosesti Biotics ori Nistatina si sa consumi sana ori iaurt, pentru a-ti reface flora microbiana, ce se distruge dupa tratamentul cu antibiotice.
Un gand bun si multa sanatate.

| EuAli a răspuns:

Sper sa-ti fie de folos : http://www.sanatatebio.ro/......i-candida/

| Melymonade a răspuns:

Nu cred că este foarte grav, dar mai bine întreabă medicul și mai caută informații pe net. happy

| andrew2008 a răspuns:

Vorbeste cu un doctor specializat! Aici nu o sa primesti un raspuns bun! Daca ti-a fost recomandat un tratament atunci urmeazal! Sanatate si sa auzim de bine!