| LadyMm a întrebat:

Ma poate ajuta cineva in legatura cu pastila escapelle? Acum o luna am avut un contact sexual si s.a rupt prezervativul, am luat escapelle, iar dupa fix 6 zile am avut sangerari, care tineau 2 zile. ultima sangerare am avut.o pe data de 1.01. 2014. Azi am avut contact sexual, sperma a iesit pe langa prezervativ, am luat din nou pastila escapelle. Ce se poate intampla in acest caz? Dereglari hormonale mari? Va rog sa ma ajutati :-(.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala cu efecte secundare de lunga durata imprevizibile.
In afara haosului in care va intra ciclul tau menstrual, riscurile dovedite stiintific ale levonorgestrelului (unicul compus activ al pilulei de-a doua zi) includ cresterea semnificativa in greutate (aproximativ 7 kg), depresie, cresterea chisturilor ovariene, boala vezicii biliare, tensiune crescuta, tulburari respiratorii, cresterea riscului de sarcina ectopica si chiar deces.
Se mai numara si alte efecte colaterale ca bulimia, anorexia si depresia clinica.
Cu alte cuvinte,orice ti se va intampla de acum incolo isi va gasi explicatia in aceste doua pastile pe care le-ai luat in decurs de o luna.
Mergi la medic si fa-ti o consultatie serioasa,pentru ca vei avea probleme.
Exista si alte metode de prevenire a unei sarcini, in caz de rupere a prezervativului, dar numai medicul ginecolog le poate propune, in urma consultatiei.
E prea putin sa-ti spun ca-mi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, mi-a inghetat efectiv inima...

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sangerarile erau reactiile negative ale pastilei dar ai facut imensa greseala sa iei dupa o luna din nou pastila, nu este indicat sa iei pastila mai mult de doua ori pe an si la intervale asa scurte, cred ca vei avea dereglari hormonale destul de mari tinand cont ca este a doua pastila care ai luat-o

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, eşti INCONŞTIENTĂ :(

Oare eu cui îi EXPLICAM că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni )?

Vezi detalii în răspunsul anterior :
http://www.tpu.ro/......-la-30-de/

În cazul tău, te poţi "alege" cu : o SARCINĂ, dereglări hormonale SEVERE/grave ( implicit, cu dereglări menstruale pe câteva luni ), risc de chist ovarian, RISC mărit de cancer ovarian, etc.

Tu crezi că Escapelle sunt "bombonele Tic-Tac"?

ÎNVĂŢAŢI să folosiţi CORECT un prezervativ sau NU mai faceţi sex!

Toate cele bune.

| Hαppiηеss a răspuns:

Pastila aceea este o bomba hormonala, care iti chinuie organismul de nici nu-ti imaginezi, este recomandata de 2 ori pe an nu de 2 ori pe luna.
Poti avea dereglari foarte mari, intarzieri ale menstruatiei, sangerari abundente poti face pana si chisturi ovariene.
Sfatul meu ar fi sa te duci la un control ginecologic.
Si daca nu sunteti capabili sa folositi corect un prezervativ, du-te fata mea la un medic sa iti prescrie anticonceptionale, dar nu mai lua pastilele alea cu pumnul ca nu sunt bomboane.
Acum suporta consecintele!

| GottaBeYou a răspuns:

Nu este nici o problemă ai luat 2 pastile înţeleg a fost mare nevoie dar ai mare grije aceste pastile Escapelle se pot lua doar două pe an, aşa că dacă treci de două cred ca sănătatea iţi va face feste. Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.(fundă?)

| LadyMm explică:

Va multumesc pentru raspunsuri! Nu sunt inconstienta, ba chiar m-am gandit destul de bine inainte s-o iau. am ales pastila in locul unei sarcini.