| danuu_4423 a întrebat:

ma puteti ajuta cu ceva...transpir foarte muult.nu stiu ce sa ma mai fac. exista ceva pastile? tratament? port doar haine inchise si ma schimb de multe ori pe zi. fac baie dimineata si seara. dar degeaba! nu stiu ce sa mai fac. spuneti-mi va rog un tratament! dar nu sa merg la doctor sad

FUnda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| r0tring a răspuns:

Exista un tratament de la vichy ...se gaseste in farmaciile sensiblu. este foarte bun si costa in jur de 50 lei!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Hiperhidroza trebuie diagnosticata intai si apot tratata --- medicamentele se elibereaza pe baza de prescriptie medicala iar in cazul in care se impun anumite proceduri acestea sunt facute numai de catre medic. Deci, in concluzie, tot la medic va trebui sa apelezi

| Zenithf a răspuns:

Este o chestiune interesanta asta cu hainele, de unde pana nu demult se recomandau haine deschise, acum se zice ca astea nu ne apara de efectele radiatiilor UV, pe cand hainele inchise la culoare absorb mai mult din ele.
Transpiratia este normala. Este cald, asa ca corpul transpira mai mult, ca sa se racoreasca. Poarta haine largi, care sa asigure ventilarea corpului si evaporatia transpiratiei, prin evaporatie corpul se racoreste mai usor si transpira mai putin. Hainele negre se incalzesc mai usor prin faptul ca absorb radiatiile solare, Dar - fibrele ca sunt naturale sau sintetice sunt izolatori termici, ceea ce inseamna ca aceasta caldura nu ne afecteaza asa de mult, tot daca hainele sunt largi si corpul se aeriseste. Daca este canicula, poarta cu tine un flacon din acelea cu detergent pentru geamuri, care are pulverizator, plin cu apa, si un evantai, cand ti-e cald pulverizeaza apa pe portiunile descoperite de piele si da cu evantaiul ca sa acelerezi evaporarea si astfel racorirea corpului. Poti sa-ti ridici tricoul si sa-ti dai pe abdomen si piept la fel (undeva mai in privathee hee).
Acuma, tot transpiratia este o excretie prin care se elimina excesul de saruri minerale si produsele reziduale rezultate din metabolism, acid uric, oxalic si altele. Printr-o dieta adaptata la conditiile de mediu se poate ameliora si transpiratia. Ar fi multe de scris despre aceasta dieta, pot sa iti dau mai multe sfaturi daca vrei, scrie-mi.

| starmaker a răspuns:

Salut, am vazut o emisiune TV legata de diverse afectiuni, Sanatoriul andaluz se chema. Trebuie sa cauti un medic bun. Cauza poate fi pe fond psihic ( ganduri reprimate) sau o dereglare in organism. Iti recomand cu tarie emisiunea pentru ca trata din mai multe puncte de vedere diverse boli inclusiv hiperhidroza de care e posibil sa suferi ( in engleza emisiunea-serial este :the spa of embarrassing illnesses )

| SuntUnCartof a răspuns:

Din potriva trebuie sa porti haine deschise vara pentru a te apara de soare
Foloseste antiperspirant, spray-uri contra transpiratiei sau poti merge la farmacie si cere o parere vanzatoarei big grin