| Sebi177 a întrebat:

As avea si eu o intrebare, in ultimele luni am avut probleme cu transpiratia, aveam unele cazuri in care transpiram foarte mult si cred ca stiti ce nasoala este senzatia cand transpiri mult si nu poti sa fii in largul tau, deoarece ai impresia ca toata lumea se uita la tine cand transpiri. Am citit multe articole pe net si probleme altora si am incercat tot felul de solutii, cea mai reusita pana acum a fost folosirea deodorantului roll-on, nu a avut un efect minunat, dar oarecum a redus din transpiratie, sa zic asa, dar sincer sa fiu, am observat ca nu e neaparat o problema de sanatate (nu neaparat) ce am eu de transpir atat de mult.Am observat ca e mai mult de cum ma simt. Acum 2, 3 ani am fost la doctor fiindca am fost trimis de doctorita scolii, deoarece cica as avea hipertensiune arteriala, m-am dus la doctor, dupa la un control si doctorul mi-a spus ca e mai mult de emotii si cum ma simt eu. Adica, eu gen daca am multe emotii sau sunt agitat, mie imi creste tensiunea cam pe la 136 sau nu mai stiu cum era, dar cand pur si simplu stau linistit si nu am emotii sau ceva, tensiunea mea este normala. Acum, nu stiu daca asta are cumva legatura cu problema mea cu transpiratia. Sa va explic. Dupa atatea incercari cu deodorante diferite am zis "Sa se duca dracu, ca nu au efect deloc" si intr-o dimineata inainte sa merg la scoala m-am dat cu deodorant si am plecat, m-am dus si m-am intors, am iesit pe afara si dupa seara am observat ca nu transpirasem deloc, eram chiar uimit, si dupa in alte zile tot la fel, nu transpirasem deloc, dar intr-o zi am inceput sa stau cu gandul, ba oare voi transpira sau nu azi, iar atunci am inceput sa transpir si oarecum observasem ca daca stau si ma gandesc mereu la asta "transpir sau nu transpir, oare miroase sau nu" cu siguranta voi transpira si de obicei cand am emotii, sunt agitat sau ceva de genu, atunci incep sa transpir, dar daca stau chill, nu sunt agitat sau ceva, nu ma gandesc la astea si stau cu mintea la altceva, chiar nu transpir deloc si chiar daca as transpira, transpir unpic incat nici nu se observa. Ideea e ca nu mereu pot sa imi pastrez calmul sau sa nu am emotii si sa nu ma gandesc ca nu voi transpira azi sau ceva, imi vine odata in minte chestia asta si asa ramane. Oarecum, sper ca ati inteles ce am vrut sa spun. Acum intrebarea mea este, cum pot face sa stau pur si simplu linistit, sa nu am emotii si sa nu ma gandesc la asta mereu? Adica, nu stiu daca asta e neaparat ceva legat de sanatate sau nu, mai mult ar fi ceva psihologic, sa zic asa. Exista o metoda ceva? Cine a inteles ce am zis si a priceput si stie oarecum sa imi dea un sfat, va rog sa o faceti! Si daca credeti ca e din cauza altui lucru, va rog inca odata, sa imi spuneti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu este bine sa folosesti deodorante care sa blocheze glanda sudoripara.Fa dus in fiecare dimineata, tamponeaza zona cu o lotiune pe baza de apa si bicarbonat de sodiu, apa si zeama de lamaie si ulei de rozmarin sau menta.Consuma suficienta apa pentru a compensa pierderea mineralelor din corp. Tine stresul sub control, este normal sa transpiri!

| RAY a răspuns:

Glanda tiroida

| Sebi177 explică (pentru RAY):

Ai putea sa fii mai detaliat, nu sunt eu de felul meu cine stie ce cunoscator, explica-mi asa mai pe intelesul meu, cum afecteaza glanda.

| RAY a răspuns (pentru Sebi177):

Hormoni tsh sa ti faci