| nykol112 a întrebat:

Buna TPU... cam de aproape o saptamana ies pe langa lacuri stau pe ciment si din astea si ieri a inceput sa ma doara burta ingrozitor eu am avut gastrita si am crezut ca e de la ea dar se pare ca am racit la ovare merg foarte des la baie de ieri si cand ma duc ma duc degeaba
nu stiu spune-timi cv un tratament fara pastile nu vreau sa merg la doctor am citit pe net si am aflat ca nu e chir asa grav in cazul meu dar ma doare burta infernl
dau funda!

2 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Cam asa se intampla. Nu mai sta pe ciment, sau cu picioarele goale pe gresie, ori in apa rece. Asa patesti. Ia Ciprolen o data la 12 ore timp de 7 zile. Nu e de jucat cu asa ceva. Bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Senzaţia de urinare deasă şi slab cantitativă, însoţită de dureri de ovare reprezintă o răceală la ovare - care NU se tratează aşa "după ureche" ( cum îţi recomandă unul sau altul aici, ori pe alt forum )!

NEAPĂRAT trebuie să mergi la un consult ginecologic, o să-ţi facă analize complete de urină şi o ecografie ovariană, o să depisteze tipul microbului - şi în funcţie de asta se prescrie un ANUMIT tip de antibiotic!

Dacă nu tratezi CORECT o astfel de răceală, poţi ajunge să devi sterilă/infertilă - deci, să nu mai poţi face copii!

Nu este de glumit cu astfel de răceli şi nu se fac tratamente "aiurea"...

Pentru durere este un remediu "casnic" : poţi să-ţi pui o sticlă plină cu apă caldă ( nu fiartă, ci doar fierbinte, atât cât poţi rezista ) în zona dureroasă - o să-ţi calmeze durerea, sau chiar o să dispară cu timpul...