| newaccountbye a întrebat:

Hello! Am o problemă… Orice aș purta dintre tricou, bluză și hanorac transpir foarte mult doar în zona axilei și se vede pe haine…Eu dus fac seara și dimineața doar folosesc antiperspirant+deodorant și merg la școală, însă transpir… Am fost la farmacie si mi s-a dat o pudră fructată și apoi să aplic transpiblock, însă tot transpir si de data asta are și un miros neplăcut. Nu știu ce să mai fac ca să nu mai transpir atât! Vă rog, ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la endocrinolog, ca-i posibil sa ai dereglari hormonale.

| Hyperion7 a răspuns:

Https://www.dm.ro/balea-absorbante-pentru-axile-p4066447345247.html
Macar nu îți mai pătezi hainele.
Sper sa îți fie de folos :D

| Sophieka a răspuns:

Aceasta transpiratie vine din dereglajul stomacal dat de stres, anxietate, frica, panica si alimentatie incorecta...Mult zahar si alte alimente nesanatoare dar cel mai mare factor il da anxietatea - frica.
Transpiratia e fireasca, dar nu cu miros greu, insuportabil, si in exces.

Iti recomand meditatii gratuite de pe Youtube pentru linistire emotionala, pentru anxietate, frica etc... Gasesti o gramada pe site si daca vrei, iti trimit eu link-uri cu, cateva care imi fac bine si le consider eficiente...M-au ajutat mult.

| Sophieka a răspuns:

Nu ai nevoie de niciun transpi block si alte prostii si nici sa te incarci cu atatea.
Seara adormi pe meditatii sau afirmatii pozitive pentru stima de sine si curaj (nu dinalea motivationale cu muzica traznita si afirmatii de super zeu, ci afirmatii pozitive pentru iubire, stima de sine, incredere) si dimineata trezeste-te cu un 20-30 de minute mai devreme ca sa faci una doua meditatii sau sa asculti la casti afirmatii pozitive.
Dupa ce faci dus, pe pielea proaspat stearsa, la axile, te dai cu bicarbonat de sodiu (alimentar) ...Il gasesti in orice magazin, sunt pliculete ieftine de cate 100de grame la LIDL de exemplu.
Te dai pe ambele axile dupa care aplici antiperspirantul preferabil din ala tip spray si atat.
Trebuie sa-ti rezolvi problemele psiho - emotionale ca sa revii la starea normala.

| newaccountbye explică (pentru Sophieka):

Chiar îmi puteți trimite, vă rog!

| Sophieka a răspuns (pentru newaccountbye):

Da, imediat trimit. Asteptati.

| Sophieka a răspuns (pentru newaccountbye):

Ati facut vreo meditatie? V-a fost de folos?

| Sophieka a răspuns:

Aici iti ofer o lista de care chiar sper sa te tii sau macar sa le incerci odata, sa le acorzi o sansa:
In primul rand, iti recomand meditatii pentru curatarea si echilibrarea chakrelor...Nu stii ce sunt, cauti pe google, sunt informatii pe site-uri anume. Chakrele sunt centrii energetici foarte importanti (eu zic ca, chiar exista pentru ca am avut parte de intamplari prin care am simtit acesti centrii si prin meditatii, am fost mult ajutata si multe altele pe care le vei descoperii chiar tu)
Echilibrare chakre :
1) https://www.youtube.com/......tps?/watch
2) https://www.youtube.com/......tps?/watch
3) https://www.youtube.com/watch?v=QaNKWFq2AMY&t=933s

Pentru anxietate:
1) https://www.youtube.com/watch?v=bZEgFB9d5ZA&t=337s

2) https://www.youtube.com/......tps?/watch

3) https://www.youtube.com/watch?v=IXL2PAJZzvw

Afirmatii pozitive si reprogramare mentala (nu te teme de cuvantul reprogramare, cu totii am fost de mici programati in feluri diverse de catre ceilalti, despre ce e bine, ce nu e, ce e frumos, ce e urat, ce e corect, ce nu e, ce trebuie sa faci, ce nu s-a.m.d )

1) https://www.youtube.com/watch?v=x1SFr1dkSGI

2) https://www.youtube.com/watch?v=AooYFlcsbFw&t=887s

Meditatie daca ai o suferinta sau o tristete anume (foarte eficienta)
1 ) - https://www.youtube.com/watch?v=QzaQFh3uXxc

Si mai departe mai gasesti tu foarte multe altele :)

Iti recomand sa nu mai vizionezi tot felul de stiri, melodii moderne legate de suferinta, necazuri, accidente, filme cu monstrii, accidente, talharii etc pentru ca vrand nevrand, relationezi cu ele si te incarci... Apoi te miri de ce te simti rau, de ce ti se intampla lucruri rele, de ce iti merge pe dos etc.

Daca mai ai intrebari, cauta-ma!

| Sophieka a răspuns:

Alege ce-ti place, ce te face sa te simti bine si mai departe intri pe canalele lor sau mai cauti tu alte meditatii. Eu ti-am dat un start.
Sunt si filme, si podcasturi, si tehnici, si exercitii fizice anume pentru tot felul de eliberari... Terapeuti, psihologi, tabere etc...Sunt si multe lucruri bune pe lume.

Sa nu cazi in plasa celor care cer bani...Sa nu dai cu bani in stanga si in dreapta la nu stiu ce maestrii spirituali si alte prostii.

| Sophieka a răspuns:

Ai grija pe cine asculti, dupa cine te iei... Succes.

| Celdrept a răspuns:

E greu sa scapi de anxietate, mai ales daca așa e firea ta sa fii mai emoțională o sa o si toata viața, de abia când îți faci multi prieteni și te integrezi scapi dar nu complet! Încearcă Odaban, nu o sa mai transpiri, te dai de 2 ori pe săptămână sau maxim trei, este perfect pentru transpirație excesiva, hiperhidroza, restul nu sunt nici 5% eficiente!
O alta varianta ar fi sa te operezi sa nu mai transpiri deloc, daca nu e urat mirositoare transpirația e ok, poți trăi cu ea așa cum e, trebuie sa ai grija la stres și emoții că ele le declanșează, sa fii mai sigura pe tine.

| Sophieka a răspuns (pentru Celdrept):

Asta e perceptia ta ca scapi greu de anxietate.

Odaban este foarte puternic si chiar periculos. Transpiratia este fireasca dar nu in exces.
Blocandu-i transpiratia cauzata de stres ii va crea alte probleme medicale.

| Celdrept a răspuns (pentru Sophieka):

Nu blochează total transpirația e un mit, l-am folosit eu și nu blochează total, și de anxietate daca e avansata e foarte greu sa scapi, habar nu ai tu ce e anxietatea severa care persista ani de zile și agorafobia. Nu trebuie sa îl folosească mereu, ci doar 2 zile din 7, nu o va afecta doar daca îl folosește zilnic.

| Sophieka a răspuns (pentru Celdrept):

De unde stii ca nu am habar?
Iar odaban-ul este foarte puternic si eu nu il recomand.

Eu tot ce am vorbit a fost din experiente...Hai sa nu aruncam cu rahat daca nu stim prea multe unul despre celalalt.
Ramai acolo in anxietatile tale si aia e.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Poti trece la o moda personala folosind foarte multe tricouri fara maneci https://fashionchoice.eu/......-43090-1/.
Folosind deodorand si mirosind frumos, o sa stai transpirat si fara sa se vada nimic pe tricou.