| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Acum 2 zile am fost la doctor cu o durere insuportabila in partea dreapta si ma durea burta presupunand ca e apendicita! Am fost la urgente si am dat acolo peste un doctor ( barbat ) foarte neprietenos! I-am spup ce ma doare si mi-a spus sa imi dau pantalonii jos, i-am dat putin mai jos si el mi-a spus sa ma dezbrac de ei. Rusinata toata am dat pantalonii de pe mine ramanand doar in chiloti, m-am asezat cu fata in sus pe pat, m-am intins si ma apasat peste tot pe burta si pe picioare la inchietura, si dupa mi-a zis "hai domnisoara pe burta cu fata in jos" am crezut ca mor de rusine. Mi-a tras chilotii jos pana la genunghi, mi-a bagat un termometru in fund, m-a tinut 3 minute cu el in fund si dupa mi l-a scos si mi-a bagat un tub gros cat degetul mic in fund bagand o alifie rege si usturatoare prin tub de credeam ca mor iar dupa ca sa fie tacamul complet mi-a bagat degetul in fund spunandu-mi sa ma relaxez. Eu deja era mai mult moarta decat vie...si el isi tot rotea degetul prin fundul meu.Mi-a facut o injectie usturatoare cu un ac mare si mi-a mai indesat si un supozitor in fund cu o putere ca l-a copii aia mici de credeam ca o sa sar in sus. A plecat si m-a lasat cu fundul in sus punandt asisteta sa scrie o reteta cu 30 de injectii pe care sa le fac de 3 ori pe zi. Am crezut ca mor? Vi se pare normal ce mi s-a intamplat, cum se explca acest lucru? De ce mi-a bagat degetul in fund?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti-a facut un tuseu rectal care este absolut obligatoriu in timpul unui consult chirurgical. De asemenea, nu stiu unde ai auzit tu ca poti fi consultata de un chirurg imbracata, trebuia de la inceput sa-ti cobori pantalonul macar pana la genunchi, asa ca nu inteleg de ce te superi tu. Deci da, ai fost consultata corect, poate ceva mai putin grijuliu si din cauza faptului ca te-ai dus la consultatie fara sa stii cum trebuie sa te preziti si nici macar nu ai intrebat.
Acele sa stii ca sunt de marime relativ constanta, deci faptul ca a fost un ac mare e doar o exagerare din partea ta. Gelul rece era un lubrifiant ca sa nu ai dureri si daca te-ai fi relaxat si ai fi acceptat ideea normala ca tot ce face medicul este in favoarea ta, nu ai fi avut dureri, ci numai o mica jena, care comparativ cu durerea ioemnsa de burta ar fi trecut practic neobservata. Exagerezi foarte mult si exagerarile astea sunt in dezevantajul tau. Medicii tind sa consulte mai superficial bolnavii isterici pe care totul ii doare, totul ii chinuie, care privesc fiecare gest medical banal cu maxima suspiciune si acre se vaieta aiurea, fara sa asculte ce li se recomanda. Ti s-a zis sa te relaxezi, nu ai facut-o, ba mai mult, era sa sari in sus de la un banal tuseu rectal. Cand lucram in urgenta faceam intre 10 și 30 de tuseuri rectale pe zi. Maxim un pacient din 500 se vaieta si numai unul din cateva mii in halul in care te vaieti tu. Inevitabil, purtandu-se astfel, acesti pacienti ne stresau si tindeam sa-i luam mai putin in serios (sincer, daca un tuseu rectal ti s-a parut cumplit, am dubii ca durerea aia de burta era ceva serios. Dar recunosc ca poate fi serioasa si sa ai probleme reale, dar as fi tentata sa te cataloghez ca isterica si bolnava inchipuita, ceea ce mi-ar afecta rationamentul intestinal). Sa stii ca bebelusii nu plang nici la pusul termometrului, nici la supozitor, din simplul fapt ca nu sunt atat de istericosi, plang numai cand li se intampla ceva cu adevarat dureros, nu la mici jene ridicate la rangul de dureri mortale.

| SandraIonescu a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt o persoana sensibile de fel ....am avut multe experiente neplcute dar prin asta nu am mai trecut! Am fost foarte rusinata si nu sunt isterica dupa cum imi zici, mi-e frica de ace si de doctori ..mai ales cand fundul meu e la bataie sa fie intepat sau sa mi se bage degetul in fund.mi se pare jenant! Mi-e frica mai ales de injectiile in fund!

| Danut164 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu ti se pare ca esti dura si rautacioasa? Din punctul meu de vedere medicul ar fi trebuit sa-i explice cum va avea loc consultatia si ce urmeaza sa-i faca, mai mult de 3 minute nu ii lua. Eu spre exemplu nu stiu cum are loc un consult chirurgical, de unde sa stiu, nu sunt medic, nu am avut prea multe tangente cu spitalele, de la cine sa aflu aceste informatii daca nu chiar de la medic, care este cel mai in masura sa imi explice?
Fata a fost socata de ce s-a intamplat, atat de socata ca efectiv nu a mai fost capabila sa intrebe: de ce, ce urmeaza sa-mi faceti, va rog sa-mi explicati ca sa inteleg si eu si sa fiu pregatita? Cu putin tact si putina rabdare si empatie din partea acelui medic lucrurile ar fi decurs bine si fata aceasta nu ar mai fi venit aici socata cautand putina intelegere si alinare. Din pacate, din partea ta a auzit numai reprosuri nejustificate. Dai dovada de o cruzime si lipsa de empatie uneori...

| Brigaela a răspuns (pentru Danut164):

In urgenta nu prea ai timp de explicatii, mai ales cand un medic face treaba a doi medici si jumatate (fiindca de 5 ani nu se angajeaza medici, dupa cum bine stii).
Tu nu stii cum se desfasoara un consult fiindca nu te-a interesat, nu ti-a pasat. Altfel, ti-ai fi intrebat parintii, medicul de familie, asa cum face toata lumea. Sigur ca ar fi bine sa avem suficienti medici acre sa aiba suficient timp, sa discute cu pacientii, dar asta inseamna sa angajam multi medici. Cand guvernul Boc a stabilit ca trebuie sa avem de 5 ori mai putini medici decat media Uniunii Europene, tu ce masuri ai luat? Cum ai protestat, cum ai cerut sa fie destui medici, cum ai luptat pentru drepturile tale de a avea un medic care nu munceste enorm pe putini bani si care este tras in toate partile? daca nu ai facut nimic, de ce te astepti acum sa fie bine? E asa cum a vrut guvernul si cum populatia a acceptat, ba chiar cu bucurie, fiindca li s-a explicat ca avand putini medici si platindu-i prost raman multi bani pentru autostrazi. Nu cred ca acum are cineva dreptul sa protesteze, avem cu totii ceea ce am meritat.

| Brigaela a răspuns (pentru SandraIonescu):

Trebuie sa-ti educivointa. Crede-ma, o injectie este o chestie banala si asa trebuie sa te raportezi la ea. La fel un tuseu rectal. Tu confunzi isteria cu sensibilitatea. Sensibilitatea inseamna: ma simt neplacut, dar stiu ca este doar o senzatie, ma controlez perfect, tin pentru mine ceea ce cred si ma supun la ceea ce este necesar. Protestele tale arat ca nu esti deloc sensibila, o persoana sensibila nu ar fi vorbit niciodata asa de o alta persoana, o persoana sensibila ar fi avut numai cuvinte frumoase, ca doar asta inseamna sensibilitatea. Fundul tau nu este centrul universului, se intampla lucruri mult mai rele pe lumea asta decat o banala injectie si un tuseu rectal, fii mai putin egoista, gandeste-te ca nu e placut nici sa bagi degetul in fund la oameni si sa le analizezi apoi materiile fecale in care ai bagat degetul. dar medicul ala nu s-a vaietat aici, fiindca meseria lui include acest sacrificiu. Si face acest sacrificiu in beneficiul tau si al pacientilor. Cu atat mai usor trebuia sa ti se para tie care sufereai acea neplacere (mai mica decat a lui, crede-ma) pentru binele tau. daca esti cu adevarat sensibila, inseamna ca esti blanda, supusa, binevoitoare, ca suferi in tacere si nu ai niciodata pretentii. Mai gandeste-te la comportamentul tau. Gandeste-te ca poate vei naste o data, iar durerile vor fi de milioane de ori mai mari decat tot ec ai simtit pana acum. Gandeste-te ca poate va trebui sa donezi sange pentru cineva, iar acul cu care ti se va recolta va fi de 5 ori mai gros, dar durerea ta de 20 de minute va salva viata unui om. Gandeste-te ca poate va trebui sa donezi celule stem si vei suporta o biopsie osoasa care este, intr-adeva, foarte dureroasa, dar aslveaza viata unui om. Ca persoana sensibila sunt sigura ca vei fi mereu dornica sa-i ajuti pe altii, sa suporti durerea ta nepericuloasa pentru a salva vieti. Cum vei face fata la astea?