| MariaDm123 a întrebat:

Ma ustura in timpul actului sexual ce ar putea fi? Și Menționez ca nu mi-a venit menstruația pe luna asta deloc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Foarte probabil o infectie in faza incipienta!
Fuga la ginecologie pentru consult si analize!
Nu amana, ca se agraveaza!
Mare atentie la igiena mainilor cand faci sex!
Spalat foarte bine amandoi!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate fi si o rana pe colul uterin, depinde si partenerul cit de atent este cu tine sa ajungi la orgasm, ca daca numai el caută sa se satisfacă e un lucru gresit, el trebuie sa inteleaga ca fetele ajung greu la orgasm, se "încălzesc" mai greu dar dureaza mai mult. Ca o sobă se incalzeste greu si se raceste greu deci mentine caldura in toata casa iarna pe timp geros. Asa si cu voi fetelor, va incalziti greu dar ave ti dorinta si pasiunea mai lungă decat a barbatului, si el trebuie sa fie tandru cu tine, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Usturimile pot fiid e la o infectie sau o boala cu transmitere sexuala.
Cat priveste lipsa menstrei, daca ai facut sex neprotejat acum 2-3 saptamani, cel mai probabil esti insarcinata.
Un consult medical la ginecologie, ar elucida problemele tale.
Poti face totusi un test de sarcina, dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Usturimea resimtita in timpul actului sexual, poate sa provina de la o vaginita sau sa fie provocata cel mai probabil de o infectie vulvo-vaginala. Atat natura agentului patogen cat si a tratamentului adecvat de a fi urmat, o poate stabili doar medicul ginecolog prin consultarea directa a ''pasaricii'' si a secretiei vaginale.
SAU
Ar mai putea fi vorba si de o afectiunea destul de des intalnita in cazul multor femei, cea care in termeni medicali este denumita ''vagin uscat'', care se, anifesta atunci cand mucoasa vaginala este prea putin/insuficient lubrifiata. Din acest motiv in timpul actului sexual apare senzatia de disconfort si/sau de durere, provocata de frecarea mult prea prea ''intensa'' a penisului de mucoasa vaginala care tapiseaza peretele vaginului. Este indicat ca in astfel de cazuri sa se foloseasca un lubrifiant pe baza de apa si... din belsug. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Cel mai probabil ai o infecție.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Mergi la doctor urgent.

| Anca32 a răspuns:

Usturimea poate proveni și de la o infecție urinara

| MariaDm123 explică:

Am uitat sa Menționez că ma ustura doar când sunt eu pe el, dar când face el treaba nu am nimic