| Chuchilili a întrebat:

Maine sau poimaine trebuie sa fac vaccinul obligatoriu de 14 ani. Am o frica foarte mare de ace dar as vrea sa stiu altceva.
Pentru ce se face acest vaccin?
Este un vaccin dureros, doza este mare?
Vreau detalii de la persoane cu cunostinta de cauza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Medicina a mai evoluat. E o doza mica de substanta. Acul e foarte subtire si nu simti absolut nimic. Eu am facut acum multa vreme vaccinul si nu am simtit nimic. Este anti difterie si tetanus- adica daca te intepi intr-un cui ruginit nu vei avea probleme. Nu ai niciun motiv de frica happy. Uita-te in alta parte cand ti-l face si nu te gandi la ce se intampla. Pentru vreo doua zile se poate sa simti o senzatie de febra musculara la brat, nimic mai mult.
Sper ca am ajutat! Curaj!

| Chuchilili explică (pentru AnonimaOk):

Acea febra musculara, se simte ca atunci cand faci injectie la fund, simti ca te retine ceva in locul ala dar nu am patit asa la vaccinarile in mana.(se zice la fund dar eu am facut doar in partea soldului)

| AnonimaOk a răspuns (pentru Chuchilili):

Eu am simtit la mana mereu, chiar si la antigripal laughing Sunt destul de sensibila la durere. Daca nici nu te doare dupa e si mai bine. Nu vad problema. Du-te si nu te mai teme pentru NIMIC. happy Bafta!

| Chuchilili explică (pentru AnonimaOk):

Tu ai facut pentru difterie si tetanos, pe certificatul meu de nastere apare vaccinul anti-tuberculoza BCG si am auzit ca e foarte dureros. Acum nu mai stiu ce vaccin trebuie sa fac, sper ca cel care l-ai facut si tu, la ce frica am de ace, daca mai si doare cred ca fug din salon cu injectia in mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am facut in iunie. M-am uitat in alta parte, a fost fain. E bine sa pui ceva rece in locul vaccinului, cand ajungi acasa. Eu nu am pus si m-a durut mana o saptamana (fa-ti in stanga). Fi tare!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Stai linistit/a, nu simti nimic. In cateva secunda te rezolva. Si mie imi este frica de acesad Eventual dupa vei simti un pic de disconfort dar iti trece.

| Zacase a răspuns:

Cine te-a mintit ca e obligatoriu? Nu vrei, nu-l faci...

| Chuchilili explică (pentru Zacase):

A sunat dr. de familie si a zis ca e obligatoriu.

| Zacase a răspuns (pentru Chuchilili):

Ete ***, eu anul trecut cand a trebuit sa-l fac nu am vrut s nu a comentat nimeni... Docttorul normal ca iti va zice ca e obligatoriu, de la vaccinele astea mai rau de imbolnavesti. Toti pe care ii stiu ca l-au facut mi-au zis ca dupa s-au imbolnavit. Poate e la o scoala stricata porcaria aia, dar in 4-5 orase? Normal ca e in interesul doctorului sa te imbolnavesti tu...

| Chuchilili explică (pentru Zacase):

Hai ca deja exagerezi, numai strabunica'mea gandea asa, contra doctorilor. Eu am pus o intrebare cu totul si cu totul diferita, nu stau acum sa dezbat niste subiecte inutile cu tine. Vaccinul e obligatoriu. Decat sa ma imbolnavesc de ceva si dupa sa infund spitalele si sa fac 20 de injectii, prefer una si sa nu am treaba cu bolile astea.

| Zacase a răspuns (pentru Chuchilili):

La astia 14 ani ai tai nu ai habar cum merg lucrurile... Ti-a cerut vreodata mita un politist? De cate ori ai fost nevoit sa iti platesti siringile cand ai mers la spital? La ce salarii mizere au doctorii in tara asta, crezi ca totul e roz? Treaba da daca crezi ca vaccinul e obligatoriu, esti doar inca un fraier inchis la minte...

| Chuchilili explică (pentru Zacase):

Singurul fraier de aici ESTI TU! Esti doar o persoana care face risipa de ozigen degeaba, degeaba te dai roz cand nu vezi ce se intampla in jurul tau. O persoana mai idioata si mai prost informata ca tine nu am vazut, nu ai decat sa stai sa infunzi spitalele si toate bolile sa iti dai seama singur cum merg lucrurile in tara. Pana atunci treci si cara balegarul de la coada vacii ca alta ocupatie nu ai, vad ca nici televizorul nu a ajuns la tine fraiere.

| Dan_Raul_1998 a răspuns (pentru Chuchilili):

Are undeva si adevar ca am auzit mai multe cazuri ca s-au imbolnavit din cauza vaccinului de 14 ani! Da daca nu-l faci nu te ia la liceu si asteaptate sa-ti doar ceva cateva zile da duoa iti trece si mananca multe fructe dupa sa nu ai nimic si ai scapat de tot!