| mary_1504 a întrebat:

mama mea are 55 de ani a fost operata de cancer de col uterin si an cu o luna la controlul periodic a reiesit ca boala a recidivat la rinichiul stang as vrea sa stiu daca credeti ca se poate vindeca sau daca se poate scoate rinichiul bolnav sa traiasca numai cu cel sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rinichiul se poate scoate, daca starea generala a mamei tale permite. dar asta este doar o masura paleativa si temporara. Fiindca boala este deja in stadiul in care are metastaze si, practic, nu se mai poate vindeca, mai ales ca metastaza a aparut asa de repede dupa prima interventie chirurgicala, ceea ce semnifuca ca a raspuns prost la terapia oncologica post-operatorie. E greu de spus daca ar trebui supusa la o interventie atat de mare cum este nefrectomia, dat fiind ca in starea ei ar putea muri in timpul operatiei sau imediat dupa ea. Poate ar raspunde mai bine la radioterapie. Trebuie sa va consultati cu oncologul care o supravegheaza pentru a lua cea mai buna decizie si a-i oferi cele mai bune sanse de supravietuire.

| tyana a răspuns:

Problema mare nu o constituie daca poate sa traiasca cu un rinichi(pentru ca asta se poate) dar fiind o recidiva a cancerului aici e pericolul mare:sa nu mai fi aparut si in alte parti, sa nu mai aiba si alte organe afectate! Trebuie sa se tina serios de tratament, de consultatii regulate si sa lupte din toate puterile cu boala.Doamne ajuta mamei tale si multa sanatate!

| marrr a răspuns:

Un om poate sa traiasca numai cu un rinichi, daca acesta este in stare perfecta si functioneaza bine. Multa sanatate mamei tale!

| smaranditza a răspuns:

Se poate trai ff bine cu un rinichi; dar problema este sa nu fi reaparut celule canceroase! trebuie sa vorbesti, neaparat, cu medicul ei si sa iti spuna cinstit careeste situatia; asta pentru ca sa stii ce ai de facut; nu va fi usor, dar sunt sigura ca esti gata sa faci totul pntru mama ta, pentru ca este fffff important sa stie ca -i esti alaturi! multa sanatate mamei si tie curaj!

| Roby67 a răspuns:

Mama ta se poate vindeca si poate trai numai cu un rinichi, dar este o cale lunga si neplacuta. Ce este foarte important este sa urmeze sfaturile medicilor si sa aiba ajutorul tau.

| Irina1705 a răspuns:

DA! Sanatate si numai bune.

| Bitzii~Bitzii a răspuns:

Hmm...cred ca poate traii cu 1 rinichi...

eu am 3 rinichi devil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA, se poate vindeca, dar trebuie sa ramana cu 1 rinichi