| laurentiu80 a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu face minuni si in ziua de azi? Daca un bolnav de o boala incurabila fara scapare din punct de vedere medical, cum ar fi cancer ultimul stadiu / leucemie /Sida Dumnezeu il poate vindeca? Dati niste exemple!

15 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Da poate si stiu multe cazuri.dar iti voi spune ca nu am avut vreodata cancer dar mi s-a intamplat ca atunci cand am fost bebelus sa primesc o injectie si cea care mi-a dat-o s-a grabit si a gresit ceva...am facut hemoragie si doctori nu au mai crezut ca voi trai dar cei de la biserica mea s-au rugat si am fost vindecat de El.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sida se vindeca cu Canabis in ziua de azii.

http://medicalmarijuana.ca/

| RAY a răspuns:

Atunci de ce da dumnezeu boli ca apoi sa le vindece se joaca cu oamenii fain

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Poate că prin această întrebare doreşti să te convingi că creştinii sunt creduli şi cred în prostii. Sau poate mă înşel. Oricum, din punct de vedere biblic nu avem motive de a crede că azi Dumnezeu face vindecări - şi asta nu pentru că nu poate. (Dacă doreşti explicaţia, am putea discuta pe această temă). Dar, în acelaşi timp, Dumnezeu ne poate da putere şi înţelepciunea necesară pentru a putea trata sau lupta cu o boală.

| DyNo a răspuns:

Este puterea autosugestiei...

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru DyNo):

Vindca-te tu prin puterea autosugestiei e sida de exemplu. e imposibil

| DyNo a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Eu m-am vindecat de o boala incurabila prin autosugestie, asa ca numai vorbi aiurea. Nu este deloc imposibil.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Si rugaciunea te vindeca? laughing Rugaciunea e autosugestie, asa ca daca vindeca ceva, e de la tine, nu de la altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu persoanle amputate? Nu exista nici macar un caz in care dupa rugaciune sau ceva de genu, persoanei X sa ii creasca membrul/membrele la loc.

| missakihabara a răspuns:

Cand doctorul iti spune ca ma ai doar cateva si traiesti 12 ani trebuie sa fie cineva acolo cel putin asta a fost cazul lui. Pentru un bonlav de cancer in ultima faza aceasta e singura speranta... eu am sa astept sa vad ce se intampla

| RaduRadu01 a răspuns:

Deşi unele grupări religioase aşa susţin, ba mai mult spun că deţin şi exemple concrete de persoane vindecate prin credinţă. Însă ideea asta nu prea e biblică. De ce? Uite, am găsit câteva idei interesante pe tema asta. Îţi "lipesc" mai jos articolul.winking

Se fac vindecările miraculoase din prezent cu ajutorul spiritului lui Dumnezeu?
Poate proveni capacitatea de a înfăptui miracole dintr-o altă sursă decât de la adevăratul Dumnezeu?
Moise şi Aaron s-au prezentat înaintea faraonului Egiptului pentru a-i cere să-l lase pe Israel să plece în pustiu ca să-i aducă jertfe lui Dumnezeu. Pentru a dovedi că aveau sprijinul Său, Moise i-a poruncit lui Aaron să arunce toiagul la pământ, iar toiagul s-a transformat într-un şarpe mare. Acel miracol s-a făcut cu puterea lui Dumnezeu. Dar preoţii Egiptului, care practicau magia, şi-au aruncat şi ei toiegele la pământ, iar acestea s-au transformat, la fel, în şerpi mari (Ex. 7:8–12). Prin a cui putere au înfăptuit ei miracolul? — Compară cu Deuteronomul 18:10–12.
În secolul al XX-lea, unii clerici ai creştinătăţii au făcut vindecări miraculoase în cadrul serviciilor religioase. În religiile necreştine există preoţi voodoo, vraci, descântători şi alţi vindecători care folosesc deseori magia şi ghicitoria. Unii „vindecători psihici" susţin că terapia lor n-are nimic de-a face cu religia. În toate aceste cazuri, provine oare de la adevăratul Dumnezeu puterea de vindecare?
Mat. 24:24: „Se vor ridica Cristoşi falşi şi profeţi falşi şi vor face semne mari şi minuni ca să-i inducă în eroare, dacă s-ar putea, chiar şi pe cei aleşi".
Mat. 7:15–23: „Păziţi-vă de profeţii falşi... Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!"
Sunt senzaţionalele vindecări din prezent făcute în acelaşi mod ca vindecările miraculoase pe care le-au făcut Isus şi primii săi discipoli?
Costul: „Vindecaţi bolnavi, sculaţi morţi, curăţaţi-i pe leproşi, scoateţi demoni. Fără plată aţi primit, fără plată să daţi" (Mat. 10:8). (Aşa procedează vindecătorii de azi? Dau ei fără plată, aşa cum a poruncit Isus?)
Amploarea succesului: „Toată mulţimea căuta să-l atingă, pentru că din el ieşea putere şi îi vindeca pe toţi" (Luca 6:19). „Îi scoteau pe bolnavi chiar pe drumurile mari şi îi puneau acolo pe paturi şi pe tărgi, pentru ca, atunci când trecea Petru, măcar umbra lui să cadă peste vreunul dintre ei. De asemenea, mulţimea din oraşele din jurul Ierusalimului continua să vină, aducându-i pe bolnavi şi pe cei chinuiţi de spirite necurate, şi toţi erau vindecaţi" (Fap. 5:15, 16). (Sunt vindecaţi în prezent toţi cei care merg la vindecători religioşi sau la sanctuare pentru a fi însănătoşiţi?)
Sunt vindecările miraculoase de astăzi un mijloc de identificare a adevăraţilor creştini?
Ioan 13:35: „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi". (Aceste cuvinte au fost rostite de Isus. Dacă într-adevăr credem în el, vom căuta iubirea ca dovadă a adevăratului creştinism, nu vindecările miraculoase.)
Fap. 1:8: „Veţi primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi şi-mi veţi fi martori... până în cea mai îndepărtată parte a pământului". (Chiar înainte de a-i părăsi pe apostoli ca să se întoarcă la cer, Isus le-a spus că predicarea avea să fie lucrarea lor principală, nu vindecările. Vezi şi Matei 24:14; 28:19, 20.)
1 Cor. 12:28–30: „Iar pe acestea Dumnezeu le-a pus în congregaţie: în primul rând apostoli, în al doilea rând profeţi, în al treilea rând învăţători, apoi lucrări de putere, după aceea darul de a vindeca, ajutoare folositoare, capacitatea de a conduce şi diferite limbi. Oare toţi sunt apostoli? Toţi sunt profeţi? Toţi sunt învăţători? Toţi înfăptuiesc lucrări de putere? Toţi au darul de a vindeca?" (Biblia arată clar că nu toţi creştinii adevăraţi urmau să aibă darul de a vindeca.)

O zi bună!

| uguugu a răspuns:

Hei Laurentiu! Cred ca depinde de la persoana la persoana. Cunosc de exemplun un domn in varsta de 75 de ani cauia i-a murit sotia acum 8 ani de cancer. 3-4 ani mai tarziu el a paralizat pe o parte si la un moment dat intr-o zi a cazut, urmand sa aiba mai multe complicatii la un picior pana cand i l-a amputat. El traieste acum insa iti dai seama ca se chinuie enorm, chiar daca este vizitat de unul din copii lui(un barbat de 40 de ani, caci celalt copil sta la 300 km departare). Eu una cred ca aceasta este o pedeapsa de Sus de la Dumnezeu caci atunci cand era bine sanatos inainte sa ii moara sotia cu mult, consuma foarte des alcool, facea scandal se certau etc(plus ca nu prea era el cel mai credincios). Pe de alta parte bunicul meu a murit acum 3 luni bolnav de cancer pulmonar, si drept sa iti spun am suferit enorm pentru ca mi-a fost totodata si cel mai bun prieten. cancerul pulmonar nu are "reactii" ca sa spun asa ci doar o tuse seaca(nu prea ai cum sa iti dai seama doar dintr-o tuse ca e cancer si nu o simpla viroza). El intotdeauna a fost un om bun, milos si desi nu era cel mai credincios nu mergea mereu la biserica se ruga la Dumnezeu si nu avea vicii. El s-a lasat de fumat in urma cu 5 ani deci prin 2006-2007, si cu toate astea tusea a aparut ani mai tarziu. Noi ne-am rugat la Ceruri sa se insanatoseasca insa nimic. Cand s-a impartasit(pregatindu-se pentru o eventuala moarte) preotul a spus ca dupa impartasanie ar trebui sa iti revii insa el era la fel(caci cancerul era in ultima faza si se extisese la alte organe). Tot ce iti pot spune este ca Dumnezeu hhotaraste cand si cum plecam de pe Pamantul asta sau la ce varsta(bunicul meu avea 66 ani deci nu f batran). Cred ca in anumite cazuri in care sunt oameni tineri, copii exista speranta, o sansa caci nu au terminat treaba aici. De exemplu mama amicului meu a avut tumoare pe creier, s-a operat si in ziua de astazi traieste foarte bine, sanatoasa alaturi de sotul si copilul ei. Astfel sunt convinsa ca exista minuni de genul asta insa nu avem mereu puterea de intelegere de ce unele lucruri se intampla asa, cum noua nu ne convine. Sper ca ti-am fost de ajutor!>big grin

| Anonimus11111 a răspuns:

Cu siguranta da, daca ai multa credinta, pentru ca am auzit ca un om era bolnav de o boala dinasta letala, iar doctorul i-a spus ca nu mai are de trait maimult de termenul dat de el, insa a trait mult mai mult de atat. Mi se para ca a fost o faza si cu o persoana care s-a vindecat de cancer. Funda.

| laurentiu80 explică (pentru Anonimus11111):

Deci eu ma refeream ca o persoana sa fie vindecata complet. Fiecare avem organismul diferit! Si eu cunosc un caz de cancer in care doctorul i-a dat 6 luni si el a trait 5 ani. A trait.dar sub tratamente, si a murit tot de aceeasi boala. Dar un bolnav de hepatita C / sau Hiv de ce nu se poate vindeca?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Anonimus11111):

Cancerul se vindecă prin sugestie şi autosugestie, vezi medicamentele placebo, pe când sida nu se vindecă nici citind toate tâmp... ă cărţile de rugăciuni din lume.