| sergiuraul1992 a întrebat:

Salut am nevoie mare de ajutor, am problema mare cu calcaiele imi sunt aspre si crapate. Am fost la pedichiura dar tot nu mi-a trecut am folosit si ceva crema dar nimic. Am varsta de 22 aproape 23 de ani barbat si nu stiu ce s-a ma fac, ce crema as putea folosi ca sa-mi treaca, am tinut si picioarele in apa cu ulei sau otet si nu tot m-a revenit. Vreau sa va spun ca am o culoare mai galbuie pe calcaie si nu stiu de ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pana vei ajunge la un medic, poate ne spui si cate ore stai in picioare incaltat in fiecare zi si cate kilograme ai. Baile cu sare facute in fiecare seara dau uneori rezultate bune.

| sergiuraul1992 explică (pentru neutrino):

Salut am fost la doctor si mi-a recomandat canesten dar nu mi-a trecut, adevarul e ca am purtat odata ceva adidasi care ma strangeau tare la calcaie.Mentionez ca am aproape 65 de kg, nu stiu cred ca ar trebui s-a folosesc o crema naturista hidratanta.Eu am stat si cu picioarele in apa si am inlaturat pielea moarta cu o piatra pontica sau lama, si tot apare nu stiu de ce, ce sfat imi recomanzi.

| irinuk28 a răspuns:

Trebuie folosită o cremă foarte, foarte hidratantă, cu ingrediente ca lăptișor de matcă, miere sau glicerină. Întreabă la farmacie, cel mai bine!

| дфтф a răspuns:

Buna!
Mama mea si-a facut propriul medicament care chiar a si dat roade!
-o jumatate de lamaie stoarsa
- 200-300g faina de grau
- 5 -10 linguri otet
- o lingura mare de sare fina
-ulei de masline

| дфтф a răspuns:

Buna!
Mama mea si-a facut propriul medicament care chiar a si dat roade!
-o jumatate de lamaie stoarsa
- 200-300g faina de grau
- 5 -10 linguri otet
- o lingura mare de sare fina
-ulei de masline
Iti pui compozitia pe călcâie apoi bagi piciorul intr-o punga ca sa transpire si legi punga la gura (nu e nevoie sa-ti amputezi picioarele)
Sa nu legi nici strans nici larg