| Anonim375 a întrebat:

Mama mea are dureri de cap persistente cand se enerveaza dar mai si trebura acum ea a avut un Accident Vascular Cerebral dar si spondiloza cervicala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

OK. Asa intelesesem din raspunsul tau anterior. E clar acum ca mama ta a avut cu totul altceva decat mama celui care a pus intrebarea.

12 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Asa, si?

| CryChristiAN a răspuns:

Ii trebuie liniste. Ar trebui sa urmeze un tratament, pentru ca Doamne fereste, are hipotensiune arteriala ce cauzeaza Accidente Vasculare.
Trebuie neaparat sa aiba o trimitere la medic si tinuta sub ochi, pentru ca Doamne fereste i se ibtampla ceva mai rau.

| Anonim375 explică (pentru CryChristiAN):

Are tensiunea mica

| Anonim375 explică (pentru CryChristiAN):

Dar ea ajuns asa din cauza lui taicameo care are o amanta si aia o intarata pe mama

| Empathizer a răspuns (pentru Anonim375):

Accidentul vascular l-a facut pentru ca avea deja probleme de sanatate neglijate (hipertensiune arteriala, insuficienta venoasa, ateroscleroza, diabet zaharat sau altele) si factori de risc (cum ar fi fumatul, sedentarismul, alimentatia nepotrivita, obezitatea, serviciul de noapte, oboseala excesiva, stresul etc.). Cealalta femeie din viata tatalui tau poate fi considerata un factor de stres in viata mamei tale.

Sper din tot sufletul ca mama ta nu e casnica si nu depinde material exclusiv de tatal tau, pentru ca nu e deloc intr-o situatie fericita. Unii oameni (si barbati, dar si femei) simt o repulsie instinctiva si incontrolabila fata de un partener bolnav si vireaza catre o relatie extraconjugala, de regula cu cineva mai tanar decat partenerul oficial. Lucrurile astea se intampla si n-ai ce le face, din pacate. De aceea exista divortul...

Ii doresc mamei tale multa sanatate si puterea de a trece peste toate necazurile.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Anonim375):

Dragule e din cauza atacurilor de panica inseamna, generate bineinteles de anxietate. O trimitere de la medicul de familie spre un psihoterapeut si un psiholog ar fi eficienta. Crede-ma, chiar daca are tensiune mica, poate face atacuri de panica pentru ca este anxietetica. Adica nu ca are ameteli, doar ca simte un gol in cap si durere. Ei bine, poate scapa prin ajutor psihoterapeutic si cu al Domnului Dumnezeu.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,mamei tale ii trebuie liniste, nu trebuie sa se enervezi, daca asta vroiai sa stii.Ca nu ai pus nicio intrebare!

| NoName000001 a răspuns:

Si mama a avut probleme de genul, la durerile de cap persistenete mă refer. A mers la doctor și i s-a spus să nu mai consume alimente ce conțin acid acetilsalicilic. De când nu mai consumă alimentele bogate în acest acid (aproape toate alimentele îl conțin, dar în proporții diferite) se simte mult mai bine. Atenție la ASPIRINĂ!

| Empathizer a răspuns (pentru NoName000001):

Nu e neaparat valabil in cazul mamei lui, depinde de tipul de accident vascular cerebral avut si tratamentul de intretinere recomandat.

Mama ta a avut un accident vascular de tip ischemic (infarct cerebral sau accident ischemic tranzitor), dupa care i s-a recomandat tratament anticoagulant permanent, cel mai probabil cu Sintrom sau Trombostop. Din cauza acestui tratament anticoagulant mama ta nu are voie sa ia si Aspirina, ca sa nu se cumuleze efectele anticoagulante si sa riste o hemoragie.

| NoName000001 a răspuns (pentru Empathizer):

N-a avut niciun accident.

| Anonim375 explică (pentru Empathizer):

A fost internata si facea injectiile:
anticoagulante, oxigenarea creierului si inca una

| Anonim375 explică (pentru NoName000001):

Ba da

| Empathizer a răspuns (pentru NoName000001):

OK. Asa intelesesem din raspunsul tau anterior. E clar acum ca mama ta a avut cu totul altceva decat mama celui care a pus intrebarea.