| Clarybsm a întrebat:

Bună,mama mea este suspecta de cancer la gât, in 10 zile va afla rezultatul. Sunt cazuri in care vreo persoana a scapat și rezultatul a fost negativ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salutare, imi pare rau ca treceti prin asta
Insa una este sa scapi adica sa te vinde si alta este ca rezultatul sa fie negativ
Mai bine sa fie negativ decat sa ajungi sa scapi dupa ce te chinui cu tratamentele de genul celor contra cancerului
Nu cunosc in mod particular despre aceasta forma de cancer, insa sunt destule persoane care s-au vindecat de cancer, cu tratament pe masura, cum am mai zis chiar si tatal meu este una dintre acele persoane

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti induce stres inainte de a afla adevarul si ce fel de cancer este!
Cancerul bucal este produs de infectiile virale cu HPV, fumat samd. In functie de ce tip de cancer este, daca i se va confirma acest lucru, i se va da face operatie si radiatii.
Sunt diverse tipuri de cancere bucale, care sunt mai usoare sau mai agresive si in functie de ele, medicul oncolog va va da o solutie de tratament si operatie, ca sa alegeti.

Uite un actor care a avut cancer oral (bucal) stagiul IV, deci destul de avansat, dar l-a invins si traieste: Michael Douglas!

"Douglas had stage IV squamous cell carcinoma oral cancer. He immediately began both radiation and chemotherapy treatments. After a long and difficult battle, Michael is now cancer free and in good health. He continues to have regular check-ups to monitor his remission."

https://oralcancerfoundation.org/......l-douglas/

| Clarybsm explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc,mă voi uita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal că sunt cazuri când au ieșit negative. La fel cum sunt și cazuri în care cancerul a fost tratat.

| Eireann a răspuns:

Ce inseamna "gat" in intrebarea ta? Ca sunt multe structuri si organe acolo: farige, laringe, corzi vocale, granda tiroida, plus ca trec pe acolo traheea si esofagul. Se faca biopsie pentru a comfirma sau infirna o suspiciune - exista sansa sa nu fie cancer.

| Clarybsm explică (pentru Eireann):

Glanda tiroida i-a scos-o. posibil sa fie din acea cauza? De altceva nu a spus mami.

| Lupică27 a răspuns:

Nasol, sper sa fie rezultatul negativ si mama ta sa nu aiba nimic!

| norisorulpufos a răspuns:

Nu știu ce inseamnă pentru tine moartea.
Adică va scăpa de cancer și va trăi nelimitat?
De fapt moartea e doar o trecere.
Dacă nu-l are pe Hristos totul e in zadar.