| joghu22 a întrebat:

Buna!
Mama mea s-a înțepat azi intr-un gard tip plasa. I s-a umflat putin degetul, dar tipa de durere. Avea si verigheta dar a scos-o cumva. Acum s-a dus la urgente cu o prietena de familie al carei soț este pe ambulantă, probabil sa ii faca vaccinul antitetanos. Ea ieri a facut si vaccinul covid doza 2. Nu este o problema daca il face si pe acesta? Imi e teamă sa nu pățească ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, doar medicii decid daca i face tetanos sau nu.

| dinaprilie a răspuns:

Nu cred ca este vreo problema de "compatibilitate". o sa fie bine. happy

| joghu22 explică (pentru dinaprilie):

Sper… acum așteaptă la urgente. Are de așteptat. timpul de preluare pacient este de 2 ore … Si se mai numeste si "urgente"… Pana o preia pe mama, saraca sta si o doare degetul de nu mai poate. Asta e Romania

| dinaprilie a răspuns (pentru joghu22):

Da, este o stare de anxietate doar ca prioritate au persoanele care au "viata in pericol. Este posibil sa/i fi dat vreun "anestezic" usor sa/i amelioreze durerea. Curaj, o sa fie bine.

| joghu22 explică (pentru dinaprilie):

A fost si i-a dezinfectat rana, a pansat, doar ca i s -a învinețit degetul. Nu i-a facut antitetanos deoarece a doctorul ca nu se stie cum reacționează vaccinul antitetanos cu cel covid. Acum si ei ii este teama ca nu i-a facut si sa nu fi luat tetanos

| dinaprilie a răspuns (pentru joghu22):

Nu este neaparat nevoie ca orice cui ruginit sau sarmulita sa aiba virusul pe el. Curaj.