| UnKnoWw a întrebat:

Ieri m-am intepat intr-un gard putin ruginit (de la un vechi cinema) ..Ar trebui sa fac antitetanos thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Nu e obligatoriu oricum bacteria de tetanos poți să o iei de oriunde nu trebuie un gard ruginit. Ea trăiește pe orice suprafață! Așa că oricum ai întra în contact cu ea ai risca să faci. Da eu zic că n-are nevoie. Dezinfectează și pune un plasture sau dă cu o crema cu antibiotic și gata.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai facut in ultimul an niciun vaccin antitetanos da trebuie sa te duci la medicul de familie si sa iti faci un atfel de vaccin, mai ales daca spui ca gardul era ruginit.

| Azµre a răspuns (pentru suntserios):

Nu e obligatoriu oricum bacteria de tetanos poți să o iei de oriunde nu trebuie un gard ruginit. Ea trăiește pe orice suprafață! Așa că oricum ai întra în contact cu ea ai risca să faci. Da eu zic că n-are nevoie. Dezinfectează și pune un plasture sau dă cu o crema cu antibiotic și gata.

| victorandrei a răspuns:

Nu trebuie sa faci, trebuia dezinfectata rana cand ai ajuns acasa si pus un plasture (de preferat cu rivanol)

| UnKnoWw explică:

Mam zgariat *

| deeutza134 a răspuns:

Eu zic ca trebuie mai intai sa te duci la doctor si sa il intrebi, daca este necesar si iti spune doctorul ca trebuie sa faci