| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Mi am scos o masea. M a cusut la ea si m-a pus sa tin niste pansament acolo. L am tinut o ora si dupa l am dat jos pentru ca ma durea foarte tare locul. Acum dupa cateva ore m-am uitat si vad ca am asa sange pe locul unde a scos maseaua. E normal sau sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Este normal sa se vadă sânge sau chiar cheag (mai închis la culoare); pe orice rana se formează o crustă la începutul procesului de vindecare. Respecta tratamentul și indicațiile pe care le-ai primit: nu deschide gura mare, nu pune degetul, nu trage de fire, nu consuma lactate, alimente și băuturi reci/fierbinți, odihneste-te și în câteva zile se va închide rana, iar firele se vor resorbi.

| daidaidaida a răspuns (pentru WhiteLife):

Ce as avea voie sa mananc?
Cartofi prajiti, ciorba, ceva?
Ai putea sa mi lasi cateva exemple?

| WhiteLife a răspuns (pentru daidaidaida):

Nu ți-a spus medicul înainte sau după operație ce ai voie sau nu ai voie sa faci sau mănânci? big grin Eu am primit o foaie cu indicații și după operație mi-a mai explicat o data. In principiu trebuie să mănânci alimente moi, ușor de mestecat, sa fie călduțe și să le mesteci cu cealaltă parte de masele (nu cu cea de unde ți-a scos). Cred că ciorba e ok, sa nu fie fierbinte și apoi vezi și câtă pofta de mâncare ai, că mulți au dureri și nu pot mânca. Țin minte că mi-a spus sa nu beau cu paiul și să am grijă la igienă. Nu uita sa iei tratamentul la orele la care trebuie și dacă ai probleme nu amâna să îl contactezi.

| daidaidaida a răspuns (pentru WhiteLife):

Nu mi-a spus. Daca mananc ciorba si se duce zeama la masea acolo are ceva?

| WhiteLife a răspuns (pentru daidaidaida):

Ideal ar fi sa nu se ducă, dar poți pasa zarzavatul din ciorba cu carnea (sau restul ingredientelor), cu o furculiță, pui și puțină ciorba până ce ajunge la consistenta unui piure foarte moale și mănânci happy mai poți încerca niste cartofi și carne fiarta.

| daidaidaida a răspuns (pentru WhiteLife):

Ok. Si de clatit gura cand am voie?
Sau daca e sa beau apa e ok sa se duca apa acolo?

| WhiteLife a răspuns (pentru daidaidaida):

Apa e ok. Te poți clăti cu apa de gura, mie mi-a recomandat Ossidenta, dar cred că merg și altele. Mulțumesc pentru funda happy

| daidaidaida a răspuns (pentru WhiteLife):

Mi a ramas o mica bucatica de mancare acolo pe fire. Ce sa i fac o las acolo?
Si nu mai e deloc sange acolo e ok nu?
Si sper ca nu e vreo problema ca am dat jos pansamentul prea repede. L am tinut o ora si 10 minute, cam asa

| WhiteLife a răspuns (pentru daidaidaida):

Nu cred că e bai, in timp saliva va îndepărta și bucatica și oricum mâine dimineață mănânci din nou. Probabil sângele care a fost s-a dizolvat in saliva (care a fost mai multa când ai mâncat) și nu se mai vede, dar probabil zilele viitoare vei observa ceva mai închis la culoare, sau ceva care un gol (asa îmi amintesc ca arata la mine), dar sa nu forțezi gura sa o deschizi prea tare și nici să nu tragi de fire sau sa pui degetul sa te rănești. Daca ai programat control la medic se va uita și îți va spune daca e ok. Eu am avut după 7 zile o alta extracție și cu ocazia aia s-a uitat la prima și a zis că e foarte ok. Cred că la a doua extracție mi s-a învinețit gâtul, am sunat medicul și mi-a spus să-i trimit poze pe Whatssapp (eram la 100 km de cabinet), a spus sa țin comprese reci și va trece de la sine și așa a fost. Doar m-am speriat, că nu era grav big grin

| daidaidaida a răspuns (pentru WhiteLife):

Am inteles. Am programare peste o luna, sper ca e ok. Si sper ca firele se vor dizolva

| WhiteLife a răspuns (pentru daidaidaida):

Daca nu te-a programat sa le scoată, sigur se dizolva. Până peste o lună o sa și uiți că ai avut extracție și o să revină totul la normal. Prima oara e mai greu, că nu ști la ce să te aștepți, apoi este un pic mai ușor. Multa sanatate și refacere cat mai rapidă! happy

| daidaidaida a răspuns (pentru WhiteLife):

Multumesc la fel. Sanatate si tie daca mai ai drumuri pe la dentist

| WhiteLife a răspuns (pentru daidaidaida):

Mulțumesc. Am rezolvat acum câțiva ani, sper sa nu fie nevoie sa merg prea curând. big grin

| daidaidaida a răspuns (pentru WhiteLife):

Salut. Mi a ramas mancare acolo pe cusatura. Daca plimb apa asa prin gura are ceva? Pt ca am facut o deja. Nici asa nu s-a dus mancarea de acolo. O las asa? E ok?

| WhiteLife a răspuns (pentru daidaidaida):

Nu cred că are nimic, numai sa nu încerci să o scoți cu o scobitoare sau cu ceva asemănător big grin poți încerca mâine să periezi dinții (și cei din zona, dar nu cusatura) și poate se va duce când vei clăti pasta. Daca nu, oricum se duce când vei lua următoarea masa happy

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te ingrijorezi dar ai dat pansamentul jos prea repede. Ingrijoreaza-te, trebuia sa-l tii cel putin 2 ore.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu te-ai umflat, stai cool

| Frank51 a răspuns:

Ai sânge închegat, care în 2-3 zile dispare și va deveni gingie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Perfect normal. Banuiesc ca ti-a prescris si un antibiotic si antiinflamator in caz ca se umfla (mai ales daca a fost masea de minte astea se umfla mereu)

| Adrian5575 a răspuns:

Este cheag de sange. E normal. Spala cu apa si se duce.