| Amsm a întrebat:

Buna mamici,
Care ati trecut prin asta, m-as bucura sa mai aud si ceva sfaturi sau ceva experiente de-ale voastre, deci: Am o fetita de 5 luni aproape, si i-am facut vaccinul de doua luni (acum la 4 luni si 3 saptamani), mi s-a zis ca s-ar putea sa faca febra in acea seara, ei bine nu a facut decat a doua seara febra 38 de grade, nu am avut la indemana supozitor asa ca i-am dat Panadol 2, 5 ml, a trecut un pic febra si apoi a mancat si s-a pus la culcare, dupa jumatate de ora de somn, a inceput a se maraie (asa credeam eu, ca ea era in patut,iar eu in patul meu) si cand s-a dus sotul la ea, zicea ca era mov la fata si cu ochii inchisi, eu cand am luat-oi in brate, tremura foarte tare si avea parul ridicat in cap, buzele mov si fata alba. Nu era moale, nici ochii peste cap nu si i-a dat, semn ca ar fi o convulsie. Oricum am fugit de urgenta la spital, pe masina inca mai tremura si facea asa ca si cum ar avea frisoane, pe drum cam in 10 minute, nu a mai facut asa, am ajuns la spital,le-am povestit acolo, i-au luat sange pentru analize si mi-au spus ca a iesit din sange ca a fost o convulsie nu frison. (a ras doctorita, pediatra fetitei cand i-am spus ca au vazut ei in sange ca a fost convulsie.). Ati mai patit asa? Marti am programare la neurologie ca sa vedem ce a fost de fapt. mi tare groaza caci in martie avem si celalalt vaccin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Raluca15Elena15 a răspuns:

E foarte bine daca ati programat-o la neorologie. Iti recomand sa nu iti faci griji in legatura cu controlul sau viitorul vaccin. Cu siguranta pentru urmatorul vaccin fetita va fi sub supravegherea doctoriilor. Personal nu am mai intalnit asa ceva. nu exclude faptul ca ar putea avea alergie la vreo substanta din vaccin. faptul ca a avut buzele mov si fata alba ma duce cu gandul la sufocare. Oricum oricare ar fi motivul acestui eveniment se va descoperi. Singurul lucru pe care vi-l recomand este sa supravegheati foarte bine fetita in urmatoarea perioada! Multa sanatate!

| Amsm explică (pentru Raluca15Elena15):

Nu mi s-a parut ca s-ar sufoca, eu mai degraba am crezut ca are frisoane pentru ca facea ca si cum ar dardai. Pe prospectul vaccinului scrie ca la reactii adverse ar fi si convulsii cu sau fara febra, eu stiu sigur ca nu a avut febra, numai cand am ajuns la spital acolo a facut febra. Sunt foarte atenta la ea, ii iau temperatura ori de cate ori o schimb, ma uit sa vad daca face pisu, si ii dau si medicamentele ce mi le-a prescris pediatra. Fetita se simte bine acum, ca si inainte, numai ca sunt eu ingrijorata si foarte speriata.