| mateymirela a întrebat:

Buna,mi-a iesit o galma dupa ureche ca un bob de mazare si ma doare urechea,va rog sa-mi spune-ti si mie ce ar putea fi,eu iau si antibiotic pentru o infectie urinara, va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună iar.
Mare grijă că antibioticul interacționează și slăbește efectul contraceptivelor.
Atenție, mai folosește o metodă contraceptivă suplimentară pe perioada tratamentului cu antibiotic.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi până la medicul de familie pentru un control medical și te va îndruma el ce și cum.
Sper că antibioticul nu-l iei la întâmplare, ci conform uroculturii!
Cu plăcere. Sănătate.
Pa, pa.

| mateymirela explică (pentru Legiuitoarea):

Da doctorul mi-a dat antibioticul, vreau sa fac un bebe si as vrea sa scap de infectia urinara mi-a iesit leucocite in urina 72

| Legiuitoarea a răspuns (pentru mateymirela):

Bună.
Pe lângă antibiotic bea și multe lichide, ceai de mătase de porum, codițe de cireșe, sunătoare, trei frați pătați, etc.
Ai grijă să nu rămâi însărcinată în timpul administrării antibioticului.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

| mateymirela explică (pentru Legiuitoarea):

Nu ca iau anticonceptionale

| Legiuitoarea a răspuns (pentru mateymirela):

Bună iar.
Mare grijă că antibioticul interacționează și slăbește efectul contraceptivelor.
Atenție, mai folosește o metodă contraceptivă suplimentară pe perioada tratamentului cu antibiotic.
Pa, pa.

| Empathizer a răspuns:

Galma de dupa ureche este un ganglion care s-a marit ca reactie la o infectie locala. Cel mai probabil ai facut o otita sau o otomastoidita. Daca mai ai si alti ganglioni mariti, e posibil sa fie si altceva.
Mergi la ORL, medicul de acolo va stabili un diagnostic si iti va recomanda tratamentul necesar. NU e obligatoriu ca antibioticul luat pentru infectia urinara sa mearga si pe otita.