| sanda93 a întrebat:

Mi-a iesit un cos sub piele intre sprincene. Am umblat la el aseara si s-a umflat cam tare piele, pina la ochi. Nu am idee ce sa fac. Ce sa ii pun sa treaca? Ma aflu intr-o vacanta si cu umflatura asta nu ai pot iesi nicaieri... crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poate fi un fir de par intors, daca obisnuiesti sa-ti smulgi sprancenele, poate fi un cos obisnuit, dar poate sa devina furuncul. Cel mai bine ar fi sa mergi la un cabinet la urgenta, daca este cazul, cu cat se intervine mai repede cu atat este mai bine. Te poti trata si acasa, daca ai apa oxigenata, tinctura de propolis sau iod si mult curaj, dar tot mai bine e sa mergi la medic.

| Reek54 a răspuns:

Acopera-l.

| valentingb a răspuns:

Nu e o umflatura chiar asa mare, asa o simti tu. Cand ai incercat sa il scoti, l-ai suparat un pic happy si s-a intins pe sub piele in loc sa iasa printr-un por, pentru ca nu era timpul lui. Acum o sa dureze cateva zile pana trece, deci ar trebui sa iesi pentru ca altfel pierzi vacanta. Sunt convins ca nu e asa de mare incat sa atraga atentia.

| FiddleStick a răspuns:

Incearca un unguent.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Pune pe un bețișor de ureche câteva picături de ulei 100% pur de arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation.
In scurt timp o sa vezi ca coșul o sa iți dispară complet.
Îți recomand uleiul cu ceea mai mare încredere, pe mine m-a ajutat in lupta cu coșurile si punctele negre

| tricky a răspuns:

Pune coaja de ceapa coapta pe el si las-o o ora. In felul asta el se coace mai rapid si accelereaza vindecarea.