| Elena_Cristina_2002_skQq a întrebat:

Mi-am pus pierce in buric acum aproape 2 luni si azi am avut neplacerea de a-mi cadea in timp ce faceam duș. Problema este ca am incercat sa il pun la loc, insa locul e umflat si nu pot pune biluta pe capatul tijei, nu-l mai cuprinde. Oare se va infecta sau maine se va dezumfla si voi putea pune pierceul la loc? Zona inca nu este vindecata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Iti dau un sfat pe care de obicei nu il dau, pentru ca las cei care isi fac piercinguri sa sufere

du-te si cumpara un piercing mai mare dar mai ales DIN ARGINT, NU din altceva, oxidul de argint e un dezinfectant natural si deci v-a reduce chiar DRASTIC probabilitatea de infectie

daca e deja din argint, si/sau nu ai bani sa cumperi unul mai maricel, atunci pune comprese reci pana se reduce umflatura si poti sa pui piercingul la loc (daca sta fara, s-ar putea sa se micsoreze gaura si sa iti fie mult mai greu sa il pui din nou)

| Elena_Cristina_2002_skQq explică (pentru Bizon95):

Multumesc mult. Dar exista riscul ca zona daca nu este vindecata, deja sa se astupe gaura si nu cred ca e ok sa fortez sa deschid eu rana din nou. O sa merg la un salon sa vad ce se poate face...

| Bizon95 a răspuns (pentru Elena_Cristina_2002_skQq):

Succeswinking

| Elena_Cristina_2002_skQq explică (pentru Bizon95):

Am reusit, mi am cumparat unul din argint si am fortat sa l bag in gaura si a intrat. Totul este bine acum, multumesc mult!

| Bizon95 a răspuns (pentru Elena_Cristina_2002_skQq):

Cu placere!

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Lasa zona sa se vindece, daca nu vrei sa se infecteze mai tare.

| Elena_Cristina_2002_skQq explică (pentru dannyel86):

Si dupa ce se vindeca, imi pot da din nou alta gaura, e mai ok asa?

| Bizon95 a răspuns (pentru Elena_Cristina_2002_skQq):

Eu nu cred ca e mai ok, daca dai gaura din nou o sa fie mult mai greu de dat (tesut cicatrizat care nu mai e omogen, ci mult mai dens) si o sa doara mai rau, si se poate infecta mai rau