| filaret03 a întrebat:

Mi infundat nasu si tusesc stranut...deci is racit.ce medicament pot sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Inhalatii seara, bai calde la picioare, fervex si ceaiuri cu multa lamaie!

| Raniia a răspuns:

Nu este indicat antibioticul fara prescriptie medicala si fara confirmarea diagnosticului. Poate sa-ti faca mai mult rau decat bine.Du-te la medic pentru consult, tusea ta este un semn al unei boli, si ai nevoie de un tratament. Orice boala netratata aduce complicatii, ai grija de sanatatea ta!

| onasis1961 a răspuns:

Daca esti deja racit, atunci multe ceaiuri fierbinte (de preferinta de echiaceea, fortifica sistemul imunitar), un paracetamol sinus si un somn bun. Nu o sa-ti treaca instantaneu, dar merge. Cel putin pentru mine. :)
Dar ca sa nu racesti trebuie sa ai iei ceva pentru sistemul imunitar. Ori te alimentezi corespunzator, cu multe legume, fructe si bineinteles sport, ori iei niste suplimente nutritive. Eu folosesc Zenthonic deoarece nu contine decat extract de fructe (struguri rosii, mar, cirese, zmeura, etc). Gasesti info aici: www.retetanaturista.ro/suplimente-naturale/zenthonic.html

| darrio2007 a răspuns:

Incearca Humex pentru trei zile.12 pastile.La mine are efect.

| mona a răspuns:

Nu lua de capul tau orice, du-te la medic pentru tratamentul potrivit, intretimp poti sa faci bai fierbinti si sa bei ceaiuri cu lamaie

| educatie2021 a răspuns:

La capitolu sanatate nu se raspunde cu replici de genul "la mine a functionat"... la TINE a functionat, nu si pentru el.

Du-te la medicul de familie!

| StilSanatos a răspuns:

Nu te juca cu propria sanatate..organismul uman reactioneaza diferit de la om la om,daca lui X i-a mers cu Y medicament nu inseamna ca iti merge si tie. sfatul meu fie mergi la medicul de familie,fie incerci tratamente naturiste:ceai de cimbru foarte eficient,picioarele in apa fierbinte cu sare grunjoasa,etc, etc, alimentatie sanatoasa, si stai la caldura.
ai grija de tine si nu lua ce medicament gasesti in cale, ca poate s aiti dauneze la alte organe.

| cristiansonix a răspuns:

Mergi la medic!

| AlexandruExTreMe a răspuns:

Coldrex MaX grip

| CiumacAndrei a răspuns:

Paracetamol-Sinus

| CiumacAndrei a răspuns:

Sau nurofen

| scarlet11 a răspuns:

Incearca un ceai de menta sau papadie!

| gabi91 a răspuns:

Du-te la doctor este cel mai bine. sau daca nu fa-ti un ceai cu lamaie fierbinte si nu mai ai nimic.io asa fac cand sunt racitwinking

| Pisicuta2003 a răspuns:

Raspunsul tau aici...ia humex ca si mie mi-a facut bine

| spec12 a răspuns:

Buna. Ia-ti un antibiotic de preferat Augumentin, niste pliculete Fervex, multe ceaiuri cu lamaie si miere si nu in ultimul rand sa mananci multe citrice: portocale, lamai, grefe...insanatosire grabnica>big grin

| Abh a răspuns (pentru spec12):

Nu stii ca nu se da antibiotic in viroze? Sunt suficiente simptomaticele si nu ar strica o vizita la medicul de familie.