| oana1 a întrebat:

mi-o zi o colega ca painea ingrasa ce ziceti e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pâine de grâu alba 282
Pâine graham 256
Pâine de grâu intermediara 255
Pâine de grâu neagra 245
Pâine secara 239
sursa : http://www.miresici.ro/f19/2200-lista-calorii-pentru-un-regim-sanatos/
Tu ce zici? Ingrasa la cate calorii are?

29 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Unii mai rai spun ca painea chiar tampeste...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Painea ingrasa consumata in cantitati mari, 1-2 felii este indicata insa.

| Bacemi a răspuns:

Da. Insa in functie de paine ingrasa mai mult sau mai putin. Painea alba este cea care e cea mai '' daunatoare ".

| BRG a răspuns:

Da e foarte adevărat, mai bună este pîinea neagră de secară, că doar pîinea albă îngraşă.

| gabriela a răspuns:

Corect! Daca nu poti renunta. consuma painea de secara

| ZoeyMe a răspuns:

Depinde de cantitatea pe care o mananci.

| Didw a răspuns:

Buna big hug

Nu. Daca painea are o proasta reputatie, este din cauza ca de obicei, cand mancam paine mai punem ceva deasupra (unt, gem, branza)... Este nedrept! Pentru ca toti nutritionistii sunt de accord: painea nu ingrasa! E un aliment foarte dietetic, pentru ca germenul de grau, cel care contine de fapt cele mai multe lipide, este eliminat in procesul de fabricare a fainei.

Succesbatting eyelashes!

| Stefania a răspuns:

Da este adevarat 100%. Eu prefer sa mananc fara paine orice:-D

| Ana a răspuns:

Normal, mai intrebi, ingrasa foarte mult.

| vladimir23 a răspuns:

Da posibil ca da, depinde de cata paine consumi si ce anume consumi pe langa paine de exemplu :paine si cu o cantitate de cartofi prajiti in ulei poate duce la ingrasare, si mai depinde si de organism si daca faci sport.

| M' a răspuns:

Nu. Daca painea are o proasta reputatie, este din cauza ca de obicei, cand mancam paine mai punem ceva deasupra (unt, gem, branza)... Este nedrept! Pentru ca toti nutritionistii sunt de accord: painea nu ingrasa! E un aliment foarte dietetic, pentru ca germenul de grau, cel care contine de fapt cele mai multe lipide, este eliminat in procesul de fabricare a fainei.

| M' a răspuns:

Painea alba este cea mai populara si cea mai consumata dintre toate sortimentele. Ea este foarte bogata in substante nutritive. 100 g de paine (o bagheta are o greutate de aproximativ 250 g, iar franzela are intre 400 si 500 g) contin: • apa: 35 g • protide: 8 g • lipide: 0, 8 g • glucide: 55 g • fibre: 0, 3 g • vitamina b: 0, 06 mg • vitamina e: 0, 20 mg • sodiu: 500 mg.

| 16.laura.16 a răspuns:

Da, este adevarat.

| CatalinaMarina a răspuns:

Da, chiar painea ingrasa
daca vrei sa slabesti, dar totusi vrei sa mananci paine, alege painea neagra pentru ca aceastanu ingrasa si are si un gust bun:*

| Đοαr eu şi ατâτ ♥ a răspuns:

Daaaa chiar ingrasa crying
Mie imi place mult da incerc sa ma abtinwinking

[O inlocuiesc cu ciocolata laughinglaughing [ glm ] kiss]

| tim a răspuns:

Am o surpriza pentru voi, fie ca santeti experti, mari, mici: painea nuuu ingrasa! eu sunt dovada vie, iar daca v-ati intalni noaptea cu mine gol intr-un cimitir ati crede ca ati vazut un scheletlaughing! oricata paine as manca, de orice calitate, nuuu ingrasa! eu va zic din experienta proprie de aproximativ 20 de ani, nu din zvonuri!

| ForteGames a răspuns:

Painea neagra nu ingrasa dar cealalta da! nu mult dar ingrasa. depinde ce mananci cu panaine si cata!

| Locre a răspuns:

Painea alba ingrasa, deoarece are multi aditivi, indulcitori si amidon, insa painea din secara, painea neagra, integrala sau din orice altceva numai nu din faina alba nu ingrasa! Iar painea neagra, desi nu e la fel de buna la gust ca painea alba, e mult mai sanatoasa.

| LoLo a răspuns:

Da este adevarat "P

Nu trebuie sa exagerezi cand mananci ...eu de exemplu mananc paine numai la pranz, in rest nu mananctongue(mai ales seara)

| parazitu_8805 a răspuns:

rolling on the floor acum ai aflatrolling on the floor

| larrii a răspuns:

Da...pentru ca e un aliment facut din faina :d

| dianna_8858 a răspuns:

Painea alba ingrasa. DA. daca consumi paine neagra aceea iti impiedica procesul de ingrasarehappy
dar la copii nu este recomandata in cantitati mari:-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, paine ingrasa big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrasa daca o consumi in catitati mari. 2 felii de paine pe zi este perfect.Trebuie sa stii cu ce sa o combini. O felie de paine are 80 de calorii. So, daca nu ai probleme cu greutatea, poti sa mananci o felie la fiecare masa.Pa,pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este adevarat daca mananci prea multabig grin

| Bubiko a răspuns:

Da

| oana_6281 a răspuns:

Da

| nastica21 a răspuns:

Sigur! Piinea ingrasa, si trebuie luata cu masura!