| traficanta a întrebat:

Este adevarat ca painea prajita nu ingrasa? Parca prin deshidratare isi pierde din calorii nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Dupa cum au spus si ceilalti, painea prajita are tot atatea calorii. Faptul ca "nu ingrasa" este datorat unui fenomen foarte simplu, fiind uscata, painea absoarbe mai mult din sucurile gastrice si astfel iti da senzatia de satietate mai repede. Plus ca trebuie sa mesteci mai mult si mestecatul reduce si el senzatia de foame. Insa mai bine ai incerca sa-ti treaca foamea cu altele, morcovul de exemplu este foarte eficinet, si in plus de asta aduce un aport insemnat de vitamina A si minerale.
Pace

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu este adevarat. Pierde apa, nu calorii.In plus partile mai arse sau mai rumenite pot deveni toxice suprasolicitand ficatul.

| Nicoleta a răspuns:

Fals. O felie de paine prajita are exact acelasi numar de calorii ca una proaspata, deoarece prin prajire se pierde numai apa, deci este mai usoara ca greutate.

| dhraqull a răspuns:

Nu, nu este adevarat, Prin deshidratare pierde apa si apa nu contine calorii.

| Miha a răspuns:

Orice fel de paine ingrasa, mai mult sau mai putin.

| nsn83 a răspuns:

Depinde despre ce cantitate este vorba! Cateva felii de paine nu ingrasa cu siguranta! Nu isi pierde din calorii oricum daca simti nevoia sa mananci paine si nu vrei sa asimilezi incearca painea integrala!