| Stefanasalvatore1864 a întrebat:

Miercuri ar trebui să mă duc să-mi fac o operație pentru o unghie încarnată. Nu e prima oară când recurg la o astfel de intervenție, dar acum este mai grav. Colțul din parte externă a halucelui drept este încarnat și infectat, iar în parte internă a aceluiaș deget este infectat locul fostei mele operații și o parte din unghie. Problema mea e ca pe 12 august vine ziua mea, iar săptămâna aceasta am plănuit niște ieșiri în zilele de vineri și sâmbătă. Credeți că îmi ajunge doar o zi de repaus total, adică ziua de joi să mi-o petrec în casă cu degetul în sus? E ok dacă voi ieși în oraș și nu voi depune mult efort? Sau e mai bine să aștept să-mi treacă ziua de naștere și să mă duc la medic săptămână viitoare? Mi-e frică să nu se întindă infecție la os și să mi se amputeze degetul...sau să-mi ajungă infecție în sânge și să fac septicemie. Mă doare foarte tare dacă mă lovesc la deget și a început să mă incomodeze și la mers, iar când nu-l ating simt un disconfort și uneori începe să-mi curgă puroi galben din zonele infectate. Dezinfectez unghia cât de des pot cu apă oxigenată și rivanol și încer să las zona infectată neacoperită, în speranța că se va "usca". Am nevoie de un sfat...mi-e foarte frică de septicemie. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Roxana19928 a răspuns:

Te duci la medic te operezi ca sa nu se agraveze si anulezi orice fel de iesire din moment ce ai spus ca te doare si la mers. Eventual si in mod evident dupa recuperarea completa iti poti relua activitatile

| NoriAl a răspuns:

Deja e foarte tarziu. Ai puroi. Ce mai astepti?
In faza asta, nu te ajuta nici rivanolul si nici apa oxigenata. Nici nu se "usuca" pana nu se curata puroiul. Da, poti face septicemie daca mai amani.

| Stefanasalvatore1864 explică (pentru NoriAl):

Aveți dreptate. Nu vreau să mor din cauza unui deget, m-am dus la medic deja. Mulțumesc pentru sfat!

| HenryPericol a răspuns:

Nu îți face griji. Poate o sa ai dureri mai mari după operatie, dar important e ca te vindeci tu.
Succes.

| Stefanasalvatore1864 explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi. Am anulat toate ieșirile. Am fost ieri la medic și mâine sunt programată pentru operație. E mai importantă sănătatea decât orice ieșire.