| MeMyselfAndMeAgain a întrebat:

Mi-am facut 2 gauri in ureke acum 2 saptamana. si o perioada a fost bine, dupa cred ca sa infectat dar l-am dat u rivanol si spirt etc... si vad ca nu may doare si nu may e infectat. acum il dezinfectez in fiecare zi...am cercei d argint, mi-e frica sa nu se infecteze din nou. voy c zicety? :3 funda

Răspuns Câştigător
| Monaa08 a răspuns:

Gaurile din urechi pot arata fff bine,dar, daca se infecteaza, lucrurile sew schimba total. Iata care este metoda potrivita de ingrijire dupa o astfel de operatye:
1. Ai grija ca prima ta pereche de cercey sa fye dyn aur.Este mai putyn probabyl ca incuietorile dyn aur sa cauzeze infectii sau umflarea urechii.(Deci de preferat,decat sa te infectezy,daca poti, ar trebui sa inlocuiesti cerceii de argint cu unii de aur pentru a evita infectiile, etc.)
2.Cand iti faci gauri pentru prima data, nu trebuye sa-ti scoty cerceii timp de 6 saptamani, pana ce urechile sunt complet vindecate.In caz contrar, gaurile s-ar putea inchide si vey fi nevoita sa treci inca o data prin intregul proces!
3.Incearca sa nu te joci cu cerceii in perioada de vindecare.
4.Ai mare grija sa nu atingi rana cu sampon, saun sau fixativ de par.
5. Tamponeaza-ty urechile cu lotyune antiseptica, dimineata si seara. Spala-te mai intai pe maini, apoy aplica lotiunea cu ajutorul unui betzishor de urechy.
6.La final,rasuceste fiecare cercel,o data seara si o data dymyneata.
IN CAZ DE INFECTYE
Cand se infecteaza,lobul urechii este umflat,rosu,caldut si dureros, iar uneory poate chiar sa coaca. Daca ai vreunul dintre aceste simptome, anunta imediat un adult.Probabyl ca va cere sfatul mediculuy. Urmeaza prescriptiile acestuia intocmay, pentru ca urechea sa ti se vindece cat may repede posibil.
Sper ca raspunsul meu yty va fy de ajutor!winking

1 răspuns:
| Angiutssa a răspuns:

Continua sa dai cu spirt, ca sa fii sigura. Daca se infecteaza din nou poti sa-ti dai cu Baneocin, e foarte bun.