| anonim_4396 a întrebat:

Miercuri ma voi duce la ginecolog pentru un control de rutina, am 21 de ani si nu mai sunt virgina, ce mi se va face? va rog frumos doar raspunsuri serioase! multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Eireann a răspuns:

O sa te intrebe despre ciclul menstrual (daca este regular/ neregulat, cat dureaza, etc), despre istoricul sexual ( primul contact, cati parteneri, ce metode contraceptive folosesti). Apoi pe masa o sa se uite sa controleze aspectul vulei, vaginului si cervixului, sa observe eventuale leziuni, malformatii, etc. O sa foloseasca in specul ginecologic. Apoi poate lua mostre de tesut pentru testul Papanicolau (pentru depistatea cancerului de col uterin) - poti sa nu il faci daca nu vrei. Inoeri face o ecografie transvaginala (adica foloseste un fel de bageta de ecografie in interiorul vaginului) sau transabdominala. Aste toate sunt proceduri care pot sa aiba loc sau nu, in functie de medic, de ce descopera la fata locului si de ce anume ceri tu.